EuReCa
МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНА КЛІНІКА
Телефон +38(044)33-999-03
Передзвонити
Меню Меню

Aвтоімунний тиреоїдит

Автоімунний тиреоїдит (АІТ) – хронічний запальний процес аутоімунного генезу у щитовидній залозі, який супроводжується  деструкцією фолікулярних клітин щитоподібної залози (тиреоцитів). Це досить поширене захворювання, з постійною тенденцією до прогресування, яке зустрічається у 3-11% населення України.

Автоімунний тиреоїдит розвивається поступово і тривалий час пацієнтів не турбує. Найчастіше захворювання діагностують у хворих на зоб (дифузний чи вузловий) та у стані гіпотиреозу (20% випадків).

Загальноприйняте виділення наступних клініко-морфологічних варіантів хронічних тиреоїдитів:

 • гіпертрофічний тиреоїдит (зоб Хашимото)
 • атрофічний тиреоїдит чи первинна мікседема
 • фіброзно-інвазивний тиреоїдит (зоб Ріделя)
 • післяпологовий тиреоїдит

Гіпертрофічний тероїдит

Гіпертрофічний варіант АІТ (зоб Хашимото) зустрічається майже в 90% випадків, проявляється прогресуючим збільшенням щитоподібної залози та відносно повільним розвитком гіпотиреозу (недостатності гормонів щитоподібної залози). Характерним раннім симптомом є збільшення щитоподібної залози. Цій формі захворювання властива невиразність скарг пацієнтів. Традиційними скаргами являються: відчуття здавлення чи біль на передній поверхні шиї, інколи можуть бути легка дисфагія чи охриплість голосу.

Клінічна картина на момент огляду залежить від функціонального стану щитоподібної залози.

При розвитку явного гіпотиреозу хворих турбують:

 • набряки
 • стомлюваність
 • надмірна вага тіла
 • жовтяничність шкіри
 • сонливість
 • закрепи
 • мерзлякуватість
 • погіршення слуху та пам'яті
 • у жінок-маткові кровотечі типу менорагій та метрорагій, які посилюють властиву гіпотиреозу анемію

Але найчастіше симптоми гіпотиреозу мало виражені і діагноз встановлюється ліше за результатами лабораторних досліджень.

Фізикальне обстеження: наявність симетричного, щільного, рухливого зобу, частіше неоднорідної або вузловатої консистенції. Інколи в щитоподібній залозі може формуватись поодинокий вузол.

Первинний ідіопатичний гіпотиреоз

У зрілих людей (середній вік-55 років) може зустрічатись атрофічна форма захворювання - первинний ідіопатичний гіпотиреоз. У таких випадках зоб відсутній, а дефіцит тиреоїдних гормонів проявляється в’ялістю, сонливістю, захриплістю голосу, набряками, брадікардією.

Тиреотоксична форма хронічного лімфоцитарного тиреоїдиту (хашітоксикоз) зустрічається у 2-4% випадків. У декого серед цих хворих, при первинному обстеженні виявляють незвичайно щільний зоб і високі титри антитиреоїдних аутоантитіл. Для таких хворих характерний легкий чи помірний тиреотоксикоз, викликаний тиреоїдостимулюючими аутоантитілами.

Хронічний фіброзний тиреоїдит

Хронічний фіброзний тиреоїдит - рідкісне запальне захворювання, яке характеризується вираженим фіброзом щитоподібної залози і оточуючих тканин. Захворювання проявляється симптомами здавлення поворотного гортанного нерва; хворі скаржаться на здавлення у ділянці шиї, погіршення дихання та ковтання. При пальпації знаходять надзвичайно щільну нерухому щитоподібну залозу. Рівномірно збільшеною може бути вся залоза або тільки одна її доля; іноді залоза кільцем охоплює трахею.

При дослідженні функції щитоподібної залози приблизно у 25% хворих виявляють гіпотиреоз. Антитиреоїдні аутоантитіла, як правило, відсутні.

Післяпологовий тиреоїдит

Післяпологовий тиреоїдит виникає в перші місяці після пологів на тлі безсимптомної форми захворювання. Починається переважно з тиреотоксикозу. Визначаються високий рівень вільного тироксину, трийодтироніну, зменшення рівню ТТГ, значні рівні антитіл до тиреоглобуліну та пероксидази. Упродовж 2-3 місяців стан тиреотоксикозу зміюється на еутиреоз.

Лабораторна діагностика

 • аутоантитіла до тиреоглобуліну, мікросомальних антигенів і до йодпероксідази
 • УЗД щитоподібної залози

Ціни в Києві

Антитіла до тиреоглобуліну (АТТГ)160 грн
Консультація ендокринолога первинна600 грн
Консультація ендокринолога повторна400 грн
УЗД щитоподібної залози (без доплеру)160 грн
120 грн - за попереднім записом+38(044)33-999-03
Київ, вул. Хорива, 23В
Передзвонити
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook