EuReCa
МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНА КЛІНІКА
Телефон +38(044)33-999-03
Передзвонити
Меню Меню

Хронічна хвороба нирок

Хронічна хвороба нирок  – це велика група захворювань, що мають різні причини, але об’єднуються тим, що мають тривалий перебіг (більше 3-х місяців) та тенденцію до прогресування аж до повної втрати функцій нирок.

Термінологія
Хронічна ниркова недостатність (ХНН) – застарілий термін, якій зараз рідко вживаються. Сучасний термін, що походить із новітніх класифікацій – хронічна хвороба нирок (ХХН), в англомовній літературі – Chronic Kidney Disease (CKD) . У випадку хронічної хвороби нирок V стадії інколи використовують термінальна (тобто кінцева) хронічна ниркова недостатність (англійський еквівалент – ESRD – end-stage renal disease).

Основою лікування хронічної хвороби нирок є визначення та лікування її причини, а також спеціальні втручання (дієтичні, медикаментозні тощо), які сповільнюють прогресування ХХН, і відстрочують початок ниркової замісної терапії та мають загальну назву ренопротекція. Необхідно зауважити, що лікування причини ХХН, тобто основного захворювання, відбувається до четвертої стадії  хронічної хвороби нирок, оскільки подальше лікування, як правило, не ефективне, а лише призводить до зростання ускладнень.

При хронічної хвороби нирок п'ятої стадії проводять діагностику та лікування ускладнень ниркової недостатності та підготовку до замісної ниркової терапії, що включає вибір пацієнтом місця лікування, метода замісної ниркової терапії та, залежно від обраного методу, формування судинного доступу для гемодіалізу або імплантація катетера для перитонеального діалізу.

Замісна ниркова терапія на сьогодні залишається єдиною опцією для пацієнтів з термінальною хронічною нирковою недостатністю (хронічна хвороба нирок V ст.), яка не тільки покращує якість життя, але й доведено збільшує тривалість життя. Замісна ниркова терапія складається з 3-х незалежних методів лікування: трансплантації нирки та діалізної ниркової замісної терапії (ДНЗТ), яка в свою чергу складається з гемодіалізу і перитонеального діалізу.

Лікування діалізною нирковою замісною терапією повинно бути розпочато за наявності будь-якої з наведених нижче ознак, розвиток яких найчастіше спостерігається при ШКФ 5-10 мл/хв./1,73 м2:

 • серозити, електролітні порушення, свербіння шкіри
 • неконтрольована артеріальна гіпертензія або порушення обміну води
 • порушення харчового статусу рефрактерне до змін у дієті
 • порушення когнітивних функцій. (рівень доказовості 2В)

Додіалізна трансплантація нирки дорослим від живого донора повинна рекомендуватись пацієнтам з ШКФ < 20 мл/хв./1,73 м2: та наявними доказами незворотності та прогресування ХХН протягом попередніх 6-12 місяців.

(Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) CKD Work Group. KDIGO 2012 Clinical Practice Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease. Kidney inter., Suppl. 2013; 3: 1–150)

Пацієнтам, які з якихось причин не бажають лікуватись методами замісної ниркової терапії можливе проведення паліативної терапії — лікування, яке не призводить до подовження життя, а направлене на зменшення симптомів та покращення якості життя пацієнта та його близьких.

У клініці EuReCa досвідчені фахівці виміряють функцію нирок, за необхідності, проведуть лабораторні тести та інструментальні дослідження, які необхідні для з’ясування причини хронічної хвороби нирок або їх ускладнень. На основі діагностичних даних, мультидисциплінарна команда формує оптимальну комплексну стратегію лікування. У разі, якщо пацієнт має намір проходити лікування за місцем проживання, в клініці практикуються подальші консультації пацієнтів та їх лікарів, в тому числі і віддалені консультації.

Діагностика

- Визначення функції нирок

- Ультразвукове дослідження нирок

- Комп’ютерна томографія

- Черезшкірна біопсія нирки під контролем УЗД та подальше морфологічне дослідження тканини нирки

- Лабораторна діагностика причини та ускладнень ХХН

- Визначення ризику розвитку серцево-судинних ускладнень

Лікування

- Лікування основного захворювання — причини ХХН

- Проведення ренопротекції — терапії направленої на сповільнення прогресування ХХН

- Програма віддаленого консультування та спостереження за піцієнтом

- Лікування ускладнень ХХН:

 • Анемії
 • Серцево-судинних захворювань
 • Порушень обміну фосфору і кальцію
 • Порушень кислотно-основного стану крові
 • Порушень харчового статусу
 • Порушення обміну електролітів
 • Порушень ліпідного обміну

- Рекомендації щодо дієти

- Підготовка до лікування діалізною нирковою замісною терапією

 

Ціни в Києві

Консультація нефролога первинна450 грн
Консультація нефролога пацієнтів, які лікувались або консультувались у клініці300 грн
УЗД нирок і наднирників 260 грн
195 грн - за попереднім записом

Додаткова інформація

База знань: Хронічна хвороба нирок (класифікація)
+38(044)33-999-03
Київ, вул. Хорива, 23В
Передзвонити
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook