ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Пролапс мітрального клапана

Мітральний клапан серця – клапан, який дозволяє крові надходити з лівого передсердя до лівого шлуночка серця та запобігає зворотному потоку – з лівого шлуночка до лівого передсердя. 

Пролапс мітрального клапана

Мітральний клапан складається з двох стулок, хорд та папілярних м'язів. Пролапсом мітрального клапана називають ситуацію, коли під час скорочення лівого шлуночка одна або обидві стулки мітрального клапана провисають в порожнину лівого передсердя. Це може відбуватись внаслідок пошкодження тканини клапана (захворювання сполучної тканини такі як синдром Марфана, Елерса-Данлоса та інш.) або індивідуальних вродженних особливостей його будови (малі вроджені аномалії). Пролапс мітрального клапана зустрічається у 2-3% населення. Частіше невеликі вроджені зміни будови мітрального клапана не порушують його функцію в перші десятиріччя життя, але можуть прогресувати з часом та приводити до виникнення зворотного току на клапані тобто до недостатності мітрального клапанаяка з плином часу може стати причиною слабкості серцевого м’язу (кардіоміопатії) і призвести до застійної серцевої недостатності ознаками якої є задишка та набряки нижніх кінцівок.

Пролапс мітрального клапана

 

Симптоми

У більшості людей пролапс мітрального клапана ніяк себе не проявляє. Проте можуть бути присутні такі симптоми, як прискорене серцебиття, перебої в ритмі серця, задишка (особливо при фізичному навантаженні), запаморочення, втрати свідомості, напади паніки або неспокою, заніміння кінцівок. Частим симптомом пролапсу мітрального клапана є кардіалгія (біль в грудях). Разом з цим, розвиток болю при пролапсі мітрального клапана не збільшує ризик серцевого нападу або смерті. 

Якщо наведені симптоми спостерігаються одночасно такий стан інколи називають синдромом пролапсу мітрального клапана. Разом з цим, мало ймовірно, що б пролапс мітрального клапана сам по собі призводив до появи таких симптомів.

Діагностика

Лікар може запідозрити наявність пролапсу мітрального клапана під час аускультації серця стетоскопом. Неприродній рух стулок мітрального клапана призводить до утворення характерного звуку - «клік». За наявності мітральної регургітації може спостерігатись систолічний шум серця.

Для точного встановлення діагнозу пролапсу мітрального клапана необхідно виконати ультразвукове дослідження серця, яке зафіксує на відео неприродній рух клапана. Також ультразвукове дослідження серця здатне виявити наявність мітральної регургітації. 

Найбільш важливим діагностичним дослідженням є двомірна (2D) трансторакальна ЕхоКГ. Дослідження повинно проводитись досвідченим фахівцем і наявність пролапсу мітрального клапана повинна оцінюватись тільки у довгій осі парастернальної позиції. 

Діагностичними критеріями пролапсу мітрального клапана на ЕхоКГ є:

  • Класичний пролапс мітрального клапана: зміщення стулки мітрального клапана більш ніж на 2 мм вверх у ліве передсердя під час систоли і товщина стулки не менше 5 мм.
  • Некласичний пролапс мітрального клапана: зміщення більш ніж на 2 мм за товщини стулки менше 5 мм
  • Інші ехокардіографічні ознаки потовщення стулки мітрального клапана, збільшення її розміру, дилатація (розширення) кільця клапана або подовження хорд.

Черезстравохідна ЕхоКГ (2D і 3D) також застосовується для діагностики пролапса мітрального клапана, але її цінність полягає в тому, що вона дає можливість оцінити функцію клапана одразу після проведення його пластики прямо на операційному столі.

Ускладнення

До ускладнень пролапсу мітрального клапана належать: 

  • Розвиток мітральної регургітації (недостатності мітрального клапана). До факторів ризику розвитку цього ускладнення належать чоловіча стать та артеріальна гіпертензія.
  • Поява аритмії. У хворих на пролапс мітрального клапана рідко розвиваються аритмії, які загрожують життю.
  • Інфекційний ендокардит. Порушення нормальної будови клапана призводить до більшої вразливості його структур до інфекції та руйнування. 

Раніше пацієнтам з пролапсом мітрального клапана рекомендували проведення антибіотикопрофілактики перед стоматологічними або іншими інвазивними (пов’язаними з проникненням медичних пристроїв чи матеріалів через шкіру) медичними втручаннями для запобігання розвитку інфекційного ендокардиту. Зараз, проведення антибіотикопрофілактики пацієнтам з пролапсом мітрального клапана не показане, оскільки проведені дослідження не змогли продемонструвати їх користь у попередженні інфекційного ендокардиту.

Лікування

Пролапс мітрального клапана без порушення його функції (без зворотного потоку крові) не потребує лікування, але потребує спостереження тобто проведення ЕхоКГ контролю один раз на два роки для вчасного виявлення можливих ускладнень. 

За наявності симптомів, що характерні для пролапсу мітрального клапана (порушення ритму, кардіалгії, задишка тощо) потрібна їх медикаментозна корекція. 

При розвитку недостатності мітрального клапана необхідне більш ретельне спостереження для вчасного визначення показів до хірургічної корекції клапана та медикаментозної терапії серцевої недостатності. Існує два методи хірургічної корекції клапана: реконструкція (пластика) та протезування (заміна на штучний протез).

Пластика мітрального клапана – хірургічний метод, який дозволяє зберегти свій власний клапан. Для більшості пацієнтів з пролапсом мітрального клапана саме цьому методу надають перевагу. Мітральний клапан має дві стулки (тому його ще називають двостулковим). Стулки клапана за допомогою сухожилкових струн (хорд) через кільце мітрального клапана прикріплюються до папілярних м’язів, які з’єднують стулки клапана з серцевим м’язом. Під час пластики хірург може перепід’єднати стулки до серцевого м’язу або видалити надлишок клапана, що забезпечить надійне змикання стулок. Інколи крім пластики стулок виконують заміну або звуження кільця мітрального клапана – аннулопластику.

При неможливості виконання пластики клапана виконують його протезування, тобто заміну клапана на штучний. Штучні клапани серця бувають механічним або біологічними. Механічні клапани серця відрізняються високою надійністю і можуть працювати дуже тривалий час, але пацієнти зі штучними механічними клапанами серця повинні протягом всього свого життя приймати антикоагулянти для запобігання тромбозу штучного клапана. Біологічні протези (біопротези) клапанів роблять із тканин клапанів серця тварин. Строк служби цих клапанів менший і вони потребують заміни, але їх застосування не потребує тривалої антикоагуляції. Протезування мітрального клапана може бути проведено шляхом операції на відкритому серці або методом малоінвазивної кардіохірургії.

Тривала мітральна недостатність може приводити до розвитку кардіоміопатії - серцевої недостатності, яка при її значній враженості може бути протипоказанням до проведення хірургічного лікування. Саме тому пацієнти з пролпасом мітрального клапана обов’язково повинні спостерігатись у лікаря.

Програма спостереження

Метою спостереження пацієнтів з пролапсом мітрального клапана є вчасна діагностика і лікування:

  • ускладнень пролапсу мітрального клапана
  • виявлення прогресування пролапса до мітральної недостатності та вчасне проведення медикаментозного та хірургічного лікування до розвитку кардіоміопатії

Огляд кардіолога пацієнта з пролапсом мітрального клапана необхідно проходити раз на 2-3 роки.

У випадку появи помірної або вираженої мітральної регургітації пацієнтам необхідно проводити ультразвукове дослідження серця з консультацією кардіолога один раз на 6-12 місяців.

Також проведення ЕхоКГ та консультація кардіолога рекомендована при появі нових симптомів або посиленню наявних.


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація кардіолога600450
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Ультразвукова діагностика (УЗД)
УЗД серця (функція клапанів, систолічна та діастолічна функція ЛШ) та магістральних судин 440

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.




© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook