EuReCa
МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНА КЛІНІКА
Меню Меню

Пневмонія у пацієнтів з імунодефіцитом (зниженим імунітетом)

Виживання пацієнтів з імунодефіцитними станами, завдяки досягненням медицини значно покращилось протягом останніх десятирічь, але розвиток пневмонії у таких пацієнтів спостерігається все частіше та залишається важливою причиною їх смертності.

Захворювання та стани, які супроводжуються дефіцитом імунної системи:

  • ВІЛ/СНІД
  • трансплантація органів, у тому числі трансплантація гемопоетичних (кровотворних) клітин
  • онкологічні захворювання особливо при проведенні хіміотерапії та/або променевої терапії
  • первинні імунодефіцити (вроджені порушення імунної системи)
  • аутоімунні захворювання
  • набуті імунодефіцити: видалення селезінки, тривале застосування глюкокортикостероїдів

Особливістю пневмонії у пацієнтів з імунодефіцитом є те, що часто вони обумовлені атиповими мікроорганізмами, тобто мікроорганізмами, які у здорових людей не викликають (або викликають дуже рідко) захворювання. Іншою особливістю є те, що ці мікроорганізми резистентні (не чутливі) до багатьох антибіотиків. Інфікуванню резистентними мікроорганзімами тако ж сприяє  часте застосування пацієнтами з імунодефіцитами антибактеріальних засобів (антибіотиків).

Найчастішими збудниками пневмонії у пацієнтів з імунодефіцитами є мікобактерії, гриби (аспергіл, кандида, пневмоциста та ін.) та віруси (цитомегаловірс, вірус герпесу та ін.).

Особливостями перебігу пневмонії у хворих з імунодефіцитами є часті ускладнення: суперінфекція (інфікування ще одним або більше мікроорганізмом в процесі хвороби викликаної іншим мікроорганізмом), емпієма плеври, сепсис, пневмоторакс (руйнування тканини легень з потраплянням повітря до плеврального простору) та гострий респіраторний дистрес-синдром. За високої ймовірності таких грізних ускладнень, особливо важливо, щоб клініка була оснащена не тільки найсучаснішим обладнанням для штучної вентиляції легень, але й мала досвід повного заміщення їх функції.

Ще однією проблемою є атиповий, тобто не звичайний, перебіг легеневих інфекцій у хворих з імунодефіцитами. Так, наприклад, туберкульоз легень у таких пацієнтів часто має прихований перебіг, туберкуліновий тест часто є негативним, а чутливість проби на вивільнення гама-інтерферону (IGRAs) також знижена. Важливо, що припинення високоактивної антиретровірусної терапії (HAART) протягом трьох перших тижнів протитуберкульозного лікування значно зменшує смертність від туберкульозу пацієнтів з ВІЛ/СНІД.

Досвід фахівців клініки EuReCa у лікуванні пацієнтів з набутими імунодефіцитами, обізнаність із сучасними підходами до антибактеріальної терапії інфекцій, що викликані атиповими збудниками, слідкування за змінами чутливості різних мікробів дозволяє призначати ефективне і раціональне лікування та отримувати високі результати у лікуванні цього загрозливого для життя захворювання.

Пацієнти з онкологічними захворюваннями (особливо крові) мають надвисокий ризик розвитку пневмонії. Важкість пневмонії прямо пропорційна ступеню та тривалості нейтропенії (зниженню кількості нейтрофілів — популяції лейкоцитів крові). Найчастіше у таких пацієнтів спостерігається полімікробна (тобто викликана одночасно декількома мікробами) пневмонія, яка викликається грам-позитивною і грам-негативною флорою з верхніх дихальних шляхів. Також пацієнти з глибокою і тривалою нейтропенією мають високий ризик розвитку грибкової пневмонії. Нейтропенія і пневмонія — надзвичайно небезпечна ситуація, оскільки смертність таких пацієнтів становить 30–50%.

Інфекції у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями є наслідком, як власне захворювання, так і імуносупресивної терапії, яку ці хворі отримують.

Додатковою проблемою є те, що інколи непросто відрізнити прояви загострення аутоімунних захворювань від інфекційної пневмонії. А це є дуже важливим оскільки застосування глюкокортикостероїдів при інфекціях може принести значну шкоду пацієнтові.

Важливими факторами ризику розвитку пневмонії у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями є низький рівень комплементу (системи білків, що є однією із захисних ланок в імунній системі людини), застосування глюкокортикоїдів у дозі понад 20 мг за преднізолоном внутрішньо і застосування циклофосфаміду.

У де-яких випадках пацієнтам, які мають вищенаведені фактори ризику призначається профілактика інфекції, яка викликається Pneumocystic jiroveci - основним збудником опортуністичних інфекцій.

Пацієнти, які отримують лікування глюкокортикоїдами мають високий ризик розвитку легеневої інфекції. Причиною цього є вплив гормонів-стероїдів, який полягає у пригніченні фагоцитарної функції альвеолярних макрофагів, порушення презентації ними антигенів та сповільнення мобілізації імунних клітин – основних механізмів захисту організму від інфекції.

При цьому, чим більша тривалість прийому і доза глюкокортикоїдів, тим вищий ризик інфекції. Значний ризик мають пацієнти, які отримують дози вищі за 10 мг за преднізолоном внутрішньо, а загальна курсова доза перевищує 700 мг.

Величезний досвід лікарів клініки EuReCa у лікування пацієнтів з імунодефіцитними станами, особливо внаслідок прийому хіміотерапії та лікуванні глюкокортикостероїдами, разом з можливостями сучасної діагностики, що дозволяє швидко звузити коло можливих причин та диференціювати групу потенціальних збудників розвитку пневмонії дає шанс на одужання переважні більшості таких пацієнтів.

Ціни в Києві

Консультація пульмонолога первинна450 грн
Консультація пульмонолога пацієнтів, які лікувались або консультувались у клініці300 грн

Додаткова інформація

Пневмонія

Позагоспітальна пневмонія
+38(044)33-999-03
Київ, вул. Хорива, 23В
Передзвонити
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook