ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
Як нас знайти Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5
Графік роботи:
8:00-20:00, НД: 8:00-16:00
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Чи є вегетаріанські та веганські дієти кращими для профілактики і  лікування діабету?

Чи є вегетаріанські та веганські дієти кращими для профілактики і лікування діабету?

Примітки редактора: Нижче наведений відредагований відео-коментар ендокринолога-дієтолога Boris Hansel, доктора медицини, фахівця з лікування ожиріння, який практикує в Парижі (Франція).

Я спробую відповісти на часте питання чи є вегетаріанська або веганська дієта ідеальною дієтою для профілактики і лікування діабету?

Швидкий пошук в інтернеті дасть багато популярних статей, які пропагують вегетаріанську дієту. Згідно з деякими веб-сайтами, така дієта запобігає виникненню цукрового діабету або, у разі підтвердженого діабету, дозволяє припинити лікування. Звичайно, такі заяви повністю не відповідають реальному стану справ. Однак, більш складним завданням є визначення того, чи слід в першу чергу рекомендувати вегетаріанську дієту пацієнтам з діабетом в надії контролювати діабет і запобігти ускладненням.

Інтепретація результатів досліджень

Огляди і мета-аналізи з цього питання роблять доволі переконливий висновок, що дієти з низьким вмістом або без продуктів тваринного походження є корисними. Наприклад, нещодавно опублікований огляд, у якому відмічено зниження частоти діабету, рівня глікованого гемоглобіну та необхідності у цукрознижувальних препаратах при вегетаріанській дієті порівняно з дієтами з низьким вмістом жирів. [1]

На мою думку, ці результати і твердження є перебільшеними, оскільки є відносним. Раномізовані дослідження характеризуються вперше чергу невеликою тривалістю. При цьому, учасники досліджень, які дотримувались вегетаріанської дієти мали велику втрату ваги порівно з контрольною групою. Отже, причиною покращення глікемічного профілю є втрата ваги, а не склад дієти як такої. Крім того, добре відомо, що дієти з високим вмістом білка або високим вмістом жирів мають значний позитивний вплив на контроль глікемії у пацієнтів з діабетом, на додаток до швидкої втрати ваги. Друга проблема полягає в тому, що у відкритих дослідженнях учасники інтервенційної групи (тобто вегетаріанської дієти) часто більш схильні досягнути схуднення порівняно з учасниками контрольної групи, навіть тоді, коли маса тіла не є предметом дослідження дієти.

Що стосується спостережних (когортних) досліджень, то велика обережність в інтерпретації їх результатів ще більш виправдана. Слід пам’ятати, що в таких дослідженнях неможливо встановити причинно-наслідковий зв’язок між способом харчування та ризиком розвитку захворювання, яке має багатофакторну природу. Що стосується нашого питання, то загальновідомо, що вегетеріанська дієта характерна для людей, які ведуть взагалі більш здоровий спосіб життя, ніж люди, які її не дотримуються.

Середземноморська дієта

Нарешті, наскільки мені відомо, ні в одному рандомізованому дослідженні ніколи не порівнювались вегетаріанська дієта і дієта середземноморського типу, яка містить продукти тваринного походження. Це серйозний недолік. В ідеалі ці дієти слід порівнювати, якщо дійсно хочеться зробити висновок, що вегетаріанство краще. Тим більше, що існує безліч літературних даних на користь середземноморської дієти для профілактики і лікування кардіометаболічних факторів ризику, особливо для поліпшення контролю глікемії у діабетиків. Хоча жодне клінічне дослідження не порівнювало вегетаріанську дієту з середземноморською дієтою, недавно був опублікований мережевий мета-аналіз [2], з якого можна зробити непряме порівняння між вегетаріанською і середземноморською дієтою і, в більш загальному сенсі, іншими типами дієт, а саме - дієта з високим вмістом білка, дієта з низьким вмістом вуглеводів і дієта з низьким глікемічним індексом і навантаженням.

Загальний висновок цього мережевого мета-аналізу на користь середземноморської дієти, коли мова йде про глікемічний контроль.  Середземноморська дієта, принаймні настільки ж ефективна або навіть перевершує вегетаріанську дієту, яка теж демонструє непогані результати у контролі діабету.

Довготривале застосування

Відповідь на питання «Чи є вегетаріанська дієта тією, яка в першу чергу  рекомендується пацієнтам з діабетом?», принаймні на мою думку,- ні. 

Моє послання полягає в тому, що слід рекомендувати дієту, якої можна дотримуватися протягом тривалого часу. Якщо пацієнт вибирає вегетаріанську дієту, можна цілком поважати цей вибір. Те ж саме стосується дієти, що не містить жирів тваринного походження, за умови, що відбувається дієтичний контроль. Якщо, з іншого боку, пацієнт хоче дотримуватися дієти, що містить продукти тваринного походження, можна рекомендувати іншу збалансовану і корисну для здоров'я дієту, яка базується на моделі середземноморську дієти.

1. Olfert MD, Wattick RA. Vegetarian diets and the risk of diabetes. Curr Diab Rep. 2018;18:101. doi: 10.1007/s11892-018-1070-9.
2. Schwingshackl L, Chaimani A, Hoffmann G, Schwedhelm C, Boeing H. A network meta-analysis on the comparative efficacy of different dietary approaches on glycaemic control in patients with type 2 diabetes mellitus. Eur J Epidemiol. 2018;33:157-170.

https://www.medscape.com/viewarticle/906865

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook