ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Сластін Владислав Володимирович
Сластін Владислав Володимирович21 років досвіду
Лікар-дієтолог, нутриціолог
Експерт системи Аналізу ризиків і критичних точок контролю харчовий безпеки (ХАССП). Лікар - експерт вищої категорії в галузі харчової безпеки та нутриціології.

Дієти для профілактики та лікування ожиріння

Звичайні дієти можна розділити на 2 категорії: збалансовані низькокалорійні дієти (або зменшені розміри порцій) і дієти з різними комбінаціями макроелементів. Останні включають наступне:

 • Дієти з низьким вмістом жирів (наприклад, дієта Орніша)
 • Низьковуглеводні дієти (наприклад, дієта Аткінса)
 • Дієти середнього рівня  (наприклад, зональна дієта, в якій 3 основних макроелементи (жир, вуглеводи, білок) споживаються в схожих пропорціях 30-40%)
 • Дієта Джослін «Чому ЧЕКАТИ» для хворих на цукровий діабет - 40-45% вуглеводів, 20-30% білка, менше ніж 35% жиру

Збалансовані низькокалорійні дієти і дієти з зменшеним розміром порцій - це ті види дієт, які дієтологи та інші фахівці з контролю ваги найчастіше призначають. Хоча ці дієти корисні для короткострокової втрати ваги, жодна з них не пов’язана з надійною стійкою втратою ваги.

Дієти з зменшеним розміром порцій

Харчування може ґрунтуватися на звичайних повсякденних продуктах. У таких випадках центральними є підходи, що ефективно зменшують розміри порцій. Алкоголь, газовані напої, більшість фруктових соків і висококонцентровані солодощі, як правило, мають низьку калорійність і дефіцит поживних речовин (так звані порожні калорії). Отже, вони зазвичай заборонені або зведені до мінімуму.

Низькокалорійні дієти

Низькокалорійні дієти передбачають зниження добової калорійності на 500-1000 ккал/добу, до рівня 800-1800 ккал/день. Ці дієти пов’язані зі середньою втратою ваги 0,4-0,5 кг на тиждень. В ідеальних умовах втрата ваги може становити 5-10% і навіть більше від початкової за 3-6 місяців.

Основними ускладненнями низькокалорійних дієт і дієт зі зменшеним розміром порцій є авітаміноз, кетоз, дисбаланс електролітів і жовчнокам’яна хвороба.

Дієти з різними комбінаціями макронутрієнтів

Дієти з різними складами макронутрієнтів включають споживання більше 1200 ккал/день. Цей тип дієти призначений для зниження споживання калорій на 500-1000 ккал/день від поточного споживання пацієнта.

Найчастіше застосовують дієту наступного складу:

 • Споживання білка 0,8-1,5 г/кг маси тіла (не перевищує 100 г/добу)
 • 10-30% від загальної кількості калорій повинно надїодити з жирів (≥90% - з поліненасичених жирів і <10% - з насичених жирів)
 • Споживання вуглеводів 50 г/день і більше
 • Споживання води 1 л і більше
 • Адекватне надходження мікро- та макроелементів на основі рекомендованої денної норми споживання

Низьковуглеводні дієти

Дієти з низьким вмістом вуглеводів стали популярними в останні кілька десятиліть, причому найпопулярнішою є дієта Аткінса. Дієта Аткінса - це дієта з високим вмістом білку та/або високим вмістом жиру і дуже низьким вмістом вуглеводів, яка викликає кетоз. Дуже низький вміст вуглеводів має вирішальне значення для зниження ваги в перші 2-4 тижні, що досягається в основному внаслідок перетворення жиру на воду.

У 2 рандомізованих дослідженнях порівнювалась втрата ваги при використанні дієт Аткінса з традиційними дієтами з низьким вмістом жирів або збалансованої калорійністю. Дієта типу Аткінса призвела до більшої початкової втрати ваги. Разом з цим, через рік втрата ваги не відрізнялась у пацієнтів, які були на різних типах дієти. Це може бути пов’язане з тим, що дотримуватись дієти Аткінса досить важко (рівень недотримання в групі дієти Аткінса у цих дослідженнях становив майже 50%).

Дуже низькокалорійні дієти

Дуже низькокалорійні дієти (ДНКД) найкраще використовувати у комплексній програмі схуднення. ДНКД включають зменшення споживання калорій до 800 ккал/день або менше, що, в оптимальних умовах, може призвести до втрати ваги  1,5-2,5 кг/тиж. При цьому, загальна втрата може становити до 20 кг протягом 12 тижнів.

Дуже низькокалорійні дієти пов’язані зі значною початковою втратою ваги (більшою мірою за рахунок втрати м’язової маси). Однак ця втрата швидко припиняється, і швидкість втрати ваги з часом вирівнюється. Немає якісних даних, що свідчать про те, що щоденне споживання калорій менше 800 ккал/день забезпечує додаткову втрату ваги в довгостроковій перспективі.

З особливою обережністю ДНКД призначають дітям, підліткам або літнім пацієнтам. Використання дуже низькокалорійних дієт протипоказане при вагітності, станах, що пов’язані із втратою білку, клінічно значущих серцевих, ниркових, печінкових, психічних або цереброваскулярних захворюваннях.
До основних ускладнень ДНКД належать випадання волосся, витончення шкіри, переохолодження, жовчнокам’яна хвороба і порушення електролітного балансу. 
Дуже низькокалорійні дієти практично не використовуються для довгострокового контролю ваги і, ймовірно, найкраще їх використовувати в якості тимчасового заходу перед баріатричною операцією або в рамках довгострокової комплексної програми по зниженню ваги у пацієнтів з дуже важким або патологічним ожирінням і супутніми захворюваннями (індекс маси тіла [ІМТ]≥50). Відомо, що 14 денна ДНКД перед баріатричним втручанням значно знижувало частоту інтраопераційних ускладнень у пацієнтів з патологічним ожирінням.

Споживання води

Було встановлено, що вживання питної води перед кожним основним прийомом їжі сприяє втраті ваги. Так, дослідження 48 дорослих з ІМТ 25-40 кг/м2 на гіпокалорійній дієті встановило, що зниження ваги у тих, хто споживав 500 мл води перед кожним прийомом їжі протягом 12 тижнів було на 44% більшим, ніж у пацієнтів, які не її не вживали. Так само, споживання води може сприяти схудненню дітей з надмірною вагою.

Фізична активність

Оскільки приблизно 27% втрати ваги, спричиненої дієтою, є наслідком втрати м’язів, важливим є додавання фізичного навантаження до обмеження калорій. Дослідження показали, що при поєднанні дієти і фізичних вправ втрата м’язової маси з зменшується вдвічі — до 13%.

Аеробні навантаження найбільш корисні для людей, які страждають ожирінням. Кінцевою метою має бути досягнення хоча б 30-60 хвилин безперервних аеробних навантажень 5-7 разів на тиждень. Збільшення фізичної активності та фізичних навантажень на 300 хв/тиждень пов’язано зі значним зниженням ваги і більш тривалим підтриманням досягнутої втрати ваги.

Перш ніж призначати програму інтенсивних вправ, лікарю необхідно переконатись у відсутності важких захворювань серцево-судинної та дихальної системи та, у випадку їх наявності, належної корекції лікарями-спеціалістами. Початок програми помірних тренувань (наприклад, ходьба) не вимагає обов’язкового проведення подібного скринінгу.

Зміна харчової поведінки

Вивчення харчової поведінки дозволяє встановити звички, які сприяють надмірному вживання їжі або вибору «шкідливих» страв і продуктів. Зміна таких звичок має значний позитивний вплив на втрату ваги і тривале підтримання досягнутого результату, але є дуже складною і трудомісткою задачею.

Дуже важливим, з точку зору обмеження організмом збільшення жирової маси є здоровий сон. Особливо достатня тривалість сну важлива під час гіпокалорійних дієт.

Порівняння дієтичних програм

Дослідження зональної дієти, дієт Орніша і Аткінса, типової збалансованої дієти з обмеженням калорій виявило, що всі вони мають однаковий вплив на вагу. Певною мірою це пов’язано з тим, що дуже важко дотримуватись деяких з них (наприклад, дієт Орніша і Аткінса) тривалий час. Тим не менше, через 1 рік спостереження дослідники не спостерігали значних відмінностей у втраті ваги серед послідовників цих чотирьох дієт. 

Інше дворічне дослідження показало, що дієти з низьким вмістом вуглеводів і жирів однаково ефективні для зниження ваги. Разом з цим, більш стійка втрата ваги досягається при дієті з низьким вмістом жирів, але не вуглеводів. І, навпаки, зменшення факторів ризику серцево-судинних біль виражене при дієтах з низьким вмістом вуглеводів, а не жирів.

Ускладнення, пов’язані з втратою ваги

Хоча ожиріння саме по собі пов’язане з підвищеною захворюваністю і смертністю, масована і погано контрольована втрата ваги може мати важкі наслідки. Серед важливих потенційних ускладнень, на які слід звернути увагу при зниженні ваги, можна виділити наступні:

 • Порушення серцевого ритму
 • Дисбаланс електролітів  (осбливо гіпокаліємія)
 • Гіперурикемія
 • Психологічні наслідки - в тому числі депресія і розвиток розладів харчової поведінки (особливо компульсивне переїдання)
 • Жовчнокам’яна хвороба

Консультації дієтолога

 • Лікар визначає мету майбутньої дієти
 • Збирає медичний анамнез – перелік захворювань, які треба враховувати при складанні дієти
 • Вивчає характер харчування, харчові звички пацієнта, рывень фізичних навантажень
 • Визначає індекс маси тіла, індекс Здоров’я по класифікації ACSM (Американський коледж спортивної медицини) та АСД, фінтес-індекс
 • За допомогою Fitmate виконує визначення основного обміну (RMR)
 • Проводить біоімпедансометрію (аналіз складу тіла)
 • Визначає оптимальний тип дієти
 • Надає стандартизовану дієту (добове меню, рекомендації у вигляді наглядних матеріалів та схем) або, за бажанням пацієнта, розробляє індивідуальну дієту 
Часті питання - Основні помилки при схудненні
- Чим небезпечна відмова від поживних речовин
- Небезпека критичного зниження калорійності
- Як правильно сісти на дієту

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Збалансоване харчування
Складання персональної лікувальної дієти (за меню на 1 день)506
Складання персональної дієти. Меню на 7 днів (включає консультацію дієтолога)4 312
3 542
Консультації
Консультація дієтолога (очно або телемедично, включає складання стандартного рекомендованого меню)770
Супровід дієтолога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)734
Консультація ендокринолога600400
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook