ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
Як нас знайти Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5
Графік роботи:
8:00-20:00, НД: 8:00-16:00
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Кушнарьова Наталія Миколаївна
Кушнарьова Наталія Миколаївна22 років досвіду
Лікар-ендокринолог вищої категорії, кандидат медичних наук
Автор та співавтор більш ніж 40 наукових робіт. Взяла участь у більше ніж 50-ти міжнародних досліджень. Член Асоціації ендокринологів.
Савчук Валентина Миколаївна
Савчук Валентина Миколаївна18 років досвіду
Лікар-нефролог, лікар-ендокринолог
У 2005 р. захистила дисертацію на тему «Анемія та хронічне запалення при хронічній хворобі нирок 5 стадії» та отримала ступінь кандидата медичних наук

Цукровий діабет першого типу

Цукровий діабет 1 типупорушення обміну речовин, яке характеризується гіпергілкемією (підвищенням рівня глюкози крові) через дефіцит інсуліну внаслідок руйнування бета-клітин підшлункової залози. Це хронічне захворювання має серйозні метаболічні (порушення вуглеводного, жирового і білкового обміну) і структурні (ураження судин та нервів) наслідки та призводить до ураження очей, нирок, неврів та підвищеного ризику розвитку серцево-судиннх захворювань. До цієї форми цукрового діабету належать випадки, пов'язані з аутоімунним процесом, і ті, для яких причина руйнування бета-клітин є невідомою.

Хоча цукровий діабет 1 типу частіше діагностується у підлітків, він може розвиватися і у дорослих, тобто може виникати у будь-якому віці.

На відміну від цукрового діабет 2 типу, при цукровому діабеті 1 типу хворі залежать від інсуліну та рідше страждають на ожиріння. При дефіциті інсуліну розвивається діабетичний кетоацидоз  (ускладнення діабету, яке може загрожувати життю), який часто є першим проявом (маніфестацією) цукрового діабету 1 типу.

Критерії діагностики діабету ґрунтуються на порогах глікемії (рівень глюкози крові), пов’язаних із захворюваннями мікросудин, особливо ретинопатією.

З кожним роком цей серйозний хронічний стан з потенційно руйнівними ускладненнями, які вражають усі вікові групи діагностують у все більшої кількості людей. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я високий рівень глюкози крові є третьо причиною передчасної смертності після високого артеріального тиску та вживання тютюну.

Пацієнт, 25 років. Після стресу близько 2-3 місяців тому скаржиться на втрату ваги на 8 кг за 2 місяці, не дивлячись на посилений апетит, втомлюваність, сухість в роті, напади серцебиття, випиває рідини до 3-4 л. на день часті гнійні кон'юнктивіти на протязі останніх 6-и місяців.
 
Пацієнт, 45 р. скаржиться на підвищення цукру крові до 9 ммоль/л зранку. З анамнезу відомо, що в сім'ї на цукровий діабет ніхто не хворів. Пацієнт не дотримується регулярного харчування часто вживає алкоголь.

Патофізіологія (фактори розвитку)

Цукровий діабет 1 типу є наслідком лімфоцитарної інфільтрації і знищення інсулін-секретуючих бета-клітин острівців Лангерганса підшлункової залози. Зменшення маси бета-клітин призводить до зниження секреції інсуліну і його кількість стає недостатньою для підтримки нормального рівня глюкози крові. Гіперглікемія розвивається після знищення 80-90% бета-клітин. 

На сьогодні основним фактором розвитку цукрового діабету 1 типу вважають аутоімунну реакцію, яка може виникнути у генетично чутливої людини через вірусну інфекцію. Антитіла проти вірусного білка перехресно реагують з подібним антигеном - молекулами бета-клітин підшлункової залози, руйнуючи їх. Циркулюючі антитіла до клітин острівців Лангерганса підшлункової залози виявляють у 85% хворих на цукровий діабет 1 типу. Найчастіше це антитіла до декарбоксилази глутамінової кислоти (GADA), ферменту, виявленого у бета-клітинах підшлункової. Більшість пацієнтів також мають антитіла до інсуліну ще до маніфестації цукрового діабету 1 типу та початку інсулінотерапії.

Прогноз

У 60% хворих на цукровий діабет 1 типу протягом тривалого часу не розвивається важких ускладнень, але у 40% після встановлення діагнозу досить швидко розвиваються втрата зору, термінальна хронічна ниркова недостатність (так звані, блискавичні ускладнення). Якщо у хворих на цукровий діабет 1 типу протягом перших 10-20 років не розвиваються важкі ускладнення, то вони мають мають високі шанси на тривале збереження відносного хорошого стану здоров’я. 

Іншими факторами, що впливають на довгостроковий прогноз, є рівень освіти, поінформованості, мотивації та інтелекту пацієнта. Оскільки саме ці риси пацієнта дозволяють уважно слідкувати за станом свого здоров’я та належним чином виконувати медичні рекомендації.

Захворюваність і смертність хворих на цукровий діабет 1 типу, в першу чергу, залежить від розвитку таких ускладнень: гіпоглікемія, інфекції, мікросудинні ускладнення — ретинопатія, нефропатія, мікроангоіпатія нижніх кінцівок, неврологічні та макросудинні ускладнення (ішемічна хвороба серця, ураження великих артерій головного мозку, облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок).

Цукровий діабет 1 типу є основною причиною сліпоти (у віці 20-74 роки), нетравматичної ампутації нижніх кінцівок та термінальної (кінцевої стадії) хронічної хвороби нирок у всьому світі.

Контроль рівня (тобто досягнення цільових рекомендованих значень) глюкози в крові, глікованого гемоглобіну A1c (HbA1c), ліпідів, артеріального тиску і маси тіла — ті модифіковані фактори (фактори, які можна змінити відповідними втручаннями), що здатні змінити прогноз на користь пацієнта.  Підтримання рівня глюкози в крові якомога ближче до нормального діапазону знижує ризик розвитку мікросудинних і неврологічних ускладнень, а інтенсивне лікування гіпертонії і гіперліпідемії знижує ризик макросудинних ускладнень. 

При цьому, вкрай важливо досягти цільових значень рівня глюкози без епізодів гіпоглікемії (занадто низького рівня глюкози крові).

Симптоми та діагностика цукрового діабету 1 типу

Найбільш поширеними симптомами цукрового діабету 1-го типу  є поліурія (збільшення кількості сечі), полідипсія (вживання великої кількості рідини) і поліфагія (вживання великої кількості їжі), а також втома, нудота, зниження зору, які є результатом гіперглікемії (високої концентрації глюкози крові).

Поліурія викликана осмотичним діурезом унаслідок гіперглікемії. Спрага - це реакція на гіперосмолярний стан і дегідратацію. Втома і слабкість обумовлені виснаженням м'язів через катаболічний (руйнування білку) стан унаслідок дефіциту інсуліну, гіповолемії та гіпокаліємії. Судоми м'язів є наслідком порушення балансу електролітів крові.

Порушення зору виникає через накопичення глюкози у кришталику і склоподібному тілі. Глюкоза і її метаболіти викликають осмотичний набряк кришталика, змінюючи його нормальну фокусну відстань.

Для цукрового діабету 1 типу характерні ознаки ураження шлунково-кишкового тракту. При діабетичному кетоацидозі розвивається нудота та біль або дискомфорт у животі. Гостра жирова дистрофія печінки може викликати біль у правому підребер’ї внаслідок розтягнення печінкової капсули. Біль у животі, закрепи, проноси може бути також наслідком панкреатиту або вісцеральної вегетативної нейропатії.

Загалом при обстеженні нейропатія виявляється у 50% хворих, але її явні прояви з’являються через кілька років від початку захворювання. Периферична нейропатія характеризується симетричним двобічним відчуттям оніміння та/або поколювання в руках та ногах (за типом “рукавичок та панчох)”. Рідше спостергають мононейропатію.

Дізнатись більше про симптоми та діагностику цукрового діабету першого типу


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація ендокринолога600400
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід ендокринолога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook