ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Кушнарьова Наталія Миколаївна
Кушнарьова Наталія Миколаївна21 років досвіду
Лікар-ендокринолог вищої категорії, кандидат медичних наук
Є автором та співавтором більш ніж 40 наукових робіт. Взяла участь у більше ніж 50-ти міжнародних досліджень. Член Асоціації ендокринологів.
Савчук Валентина Миколаївна
Савчук Валентина Миколаївна17 років досвіду
Лікар-нефролог, лікар-ендокринолог
У 2005 р. захистила дисертацію на тему «Анемія та хронічне запалення при хронічній хворобі нирок 5 стадії» та отримала ступінь кандидата медичних наук

Цукровий діабет другого типу

Цукровий діабет 2 типу характеризується гіперглікемією, що виникає внаслідок наступних факторів або їх поєднання: резистентності (стійкості) до дії інсуліну, неадекватної секреції інсуліну, надлишкової або неадекватної секреції глюкагону. Цукровий діабет 2 типу пов'язаний з низкою мікросудинних, макросудинних і неврологічних ускладнень.

Мікросудинні ускладнення діабету включають ураження сітківки очей, нирок та неврологічні розлади — нейропатію, яка уражує вегетативну та периферійну нервову систему. Макросудинні ускладнення включають ішемічну хворобу серця і ураження периферійних судин.

На відміну від пацієнтів з цукровим діабетом 1 типу, пацієнти з 2 типом не залежать від інсуліну протягом усього життя. Ця відмінність була основою для старих визначень для типів 1 і 2, як інсулінозалежного і неінсулінозалежного діабету.

Однак багато пацієнтів з діабетом 2 типу теж лікуються інсуліном. Оскільки вони зберігають здатність секретувати ендогенний (власний) інсулін, вони потребують інсулін, але не залежать від нього. Проте, з огляду на можливість плутанини через класифікацію, заснованої на лікуванні, а не на етіології, старі терміни більше не застосовуються. Ще одним застарілим терміном, який означає цукровий діабет 2 типу - діабет дорослих (зрілого віку). Зараз через епідемію ожиріння та зниження фізичної активності (гіподинамію) дітей, цукровий діабет 2 типу зустрічається у все молодшому віці. Незважаючи на те, що цукровий діабет 2 типу зазвичай уражає людей старше 40 років, він також діагностується у дітей (навіть у віці від 2 років), які мають діабет у сімейному анамнезі.

Патофізіологія (механізм розвитку)

Основним фактором розвитку цукрового діабету 2 типу є дисфункція бета-клітин підшлункової залози. Іншим важливим механізмом є інсулінорезистентність — стійкість клітин організму до інсуліну, яка пояснюється підвищеним рівнем вільних жирних кислот і протизапальних цитокінів у плазмі та призводить до зниження транспорту глюкози у м'язові клітини, підвищення утворення глюкози у печінці та посилення розпаду жирової тканини.

Надлишок глюкагону, який виникає через втрату взаємодії між альфа- і бета-клітинами (секретують глюкагон та інсулін, відповідно) підшлункової залози є ще одним механізмом розвитку цукрового діабету 2 типу.  

Геномні дослідження виявили зв’язок між певними алелями генів та функцією бета-клітин підшлункової залози та резистентністю до інсуліну. На сьогодні відомо більше 40 незалежних локусів, які пов’язані з розвитком цукрового діабету 2 типу.

Порушення обміну амінокислот також відіграє значну роль у розвитку цукрового діабету 2 типу. Так, відомо, що ризик розвитку цукрового діабету у 4 рази вищий серед людей, які мають підвищену концентрацію у крові трьох амінокислот (ізолейцину, фенілаланіну та тирозину). При цьому, підвищення їх концентрації виявляють за 12 років до початку діабету.

Етіологія (причини виникнення)

Розвиток цукрового діабету 2 типу обумовлений накладанням діабетогенного способу життя (тобто, надмірне споживання калорій, ненормальні витрати калорій, ожиріння) на сприйнятливий генотип.

Індекс маси тіла (ІМТ), при якому надмірна вага стає фактором ризику розвитку діабету варіюється в залежності від раси. Наприклад, у порівнянні з особами європейського походження, азіати мають підвищений ризик діабету при більш низьких рівнях надмірної ваги. Гіпертонія та передгіпертонія (нормальний високий артеріальний тиск) пов'язані з більш високим ризиком розвитку діабету у білих, ніж у афроамериканців.

Деякі дослідження показали, що забруднювачі навколишнього середовища можуть також відігравати роль в розвитку і прогресуванні цукрового діабету 2 типу1.

Основні фактори ризику цукрового діабету

Основними факторами ризику розвитку цукрового діабету 2 типу є:

  • Вік більше 45 років (хоча цукровий діабет 2 типу зустрічається все з більшою частотою у молодих людей)
  • Вага більше 120% від ідеальної маси тіла
  • Наявність цукрового діабету 2 типу у родичів першого ступеня (наприклад, батько або рідний брат)
  • Латиноамериканці, корінні американці, афроамериканці, американці азійського походження або жителі тихоокеанських островів
  • Порушення толерантності до глюкози (ПТГ) або підвищення рівня глюкози натщесерце 
  • Гіпертонія (> 140/90 мм рт.ст.) або дисліпідемія (рівень холестерину ЛПВЩ <40 мг/дл або рівень тригліцеридів > 150 мг/дл)
  • Гестаційний цукровий діабет в анамнезі
  • Синдром полікістозних яєчників (призводить до резистентності до інсуліну)

Генетичні впливи

Генетика цукрового діабету 2 типу складна і не повністю зрозуміла. Дані підтверджують участь декількох генів в недостатності бета-клітин підшлункової залози і резистентності до інсуліну.

Діабет також може бути виявлений при більш важких мітохондріальних розладах, таких як синдром Кернса-Сейра і мітохондріальна енцефаломіопатія, лактоацидоз і інсультоподібні напади (MELAS). Мітохондріальні форми цукрового діабету слід підозрювати у випадку виникнення діабету у поєднанні з втратою слуху, міопатією, епілепсією, нападами, схожими на інсульт, пігментним ретинітом, зовнішньої офтальмоплегією або катарактою.

Депресія

Накопичені дані свідчать про те, що депресія є значним фактором ризику розвитку діабету 2 типу. Ризик його розвитку збільшується на 20-25% у тих, хто страждає на депресію або приймає антидепресанти. І навпаки, цукровий діабет 2 типу відомий фактор ризику розвитку депресії. Депресивні симптоми і серйозні депресивні розлади в два рази частіше зустрічаються у хворих на цукровий діабет 2 типу, ніж у здорових осіб.

Шизофренія

Шизофренія також пов'язана з ризиком розвитку діабету 2 типу - дисфункція передачи сигналів за участю протеїнкінази B (Akt) є можливим механізмом розвитку шизофренії, а набуті дефекти Akt пов'язані з порушенням регуляції рівня глюкози у крові і цукровим діабетом, який часто зустрічається у хворих на шизофренію.

Прееклампсія і гестаційна гіпертензія

Дослідження, яке включало більше 1 мільйона вагітних, встановило, що прееклапсія та гестаційна гіпертензія (підвищення артеріального тиску пов’язане з вагітністю) у 2-2,5 рази збільшують ризик розвитку цукрового діабету 2 типу у жінок2.

Епідеміологія

Цукровий діабет 2 типу рідше зустрічається у східних країнах, де дієта містить менше калорій, а щоденні енергетичні витрати вищі. Однак, оскільки люди в цих країнах приймають західний спосіб життя, збільшення ваги і цукровий діабет 2 типу стають практично епідемією.

Цукровий діабет 2 типу найчастіше зустрічається у дорослих у віці 40 років і старше, і поширеність захворювання збільшується з віком. Дійсно, старіння населення є однією з причин того, що цукровий діабет 2 типу стає все більш поширеним. Практично всі випадки цукрового діабету у літніх людей відносяться до типу 2.

Симптоми та діагностика цукрового діабету

Діагноз цукрового діабету легко встановити за наявності  класичних його симптомів — поліурія (збільшення кількості сечі), полідипсія (вживання великої кількості рідини через спрагу), поліфагія (вживання великої кількості їжі через голод) і втрата ваги. Інші симптоми, які можуть вказувати на гіперглікемію, включають порушення зору, парестезії нижніх кінцівок або часті грибкові інфекції (особливо статевих органів)дріжджові інфекції. Проте, у багатьох пацієнтів перебіг цукрового діабету 2 типу є безсимптомним і їх захворювання залишається не діагностованим протягом багатьох, за даними досліджень іноді протягом 4-7, років і виявляється лише під час лабораторного обстеження.

Фізикальне обстеження на ранніх стадіях цукрового діабету не дає додаткової інформації. На більш пізніх стадіях виявляють ушкодження тих чи інших органів, як наслідок цукрового діабету. 

Обстеження хворих на цукровий діабет повинно включати визначення показників життєво важливих функцій, фундоскопічне дослідження (дослідження очного дна), дослідження, направлені на виявлення судинних та неврологічних порушень включаючи оцінку стану стопи. Додаткові дослідження інших систем органів призначають відповідно конкретної клінічної ситуації.

Дізнатись більше про симптоми та діагностику цукрового діабету другого типу

Лікування цукрового діабету

Згідно рекомендацій метою лікування цукрового діабету 2 типу є досягнення у більшості пацієнтів рівня глікозильованого HbA1c 7% - 8%. При цьому важливо уникати занадто низького рівня глюкози крові — гіпокглікемії. 

Лікування розпочинається зі зміни способу життя, яке полягає у дієті та достатній фізичній активності, а за їх неефективності у застосуванні пероральних цукорзнижувальних препаратів або інсуліну.

Дізнатись більше про лікування цукрового діабету другого типу

(1) Environmental pollutants and type 2 diabetes: a review of mechanisms that can disrupt beta cell function. Hectors TL; Vanparys C; van der Ven K; Martens GA; Jorens PG; Van Gaal LF; Covaci A; De Coen W; Blust R. Diabetologia.  2011; 54(6):1273-90

(2) Preeclampsia as a risk factor for diabetes: a population-based cohort study. Feig DS; Shah BR; Lipscombe LL; Wu CF; Ray JG; Lowe J; Hwee J; Booth GL.PLoS Med.  2013; 10(4):e1001425


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація ендокринолога600400
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід ендокринолога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою


Додаткова інформація

Цукровий діабет першого типу

Гіпоглікемія – незалежний фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань та смерті хворих на цукровий діабет

Цукровий діабет першого типу · симптоми та діагностика

Цукровий діабет другого типу · симптоми та діагностика

Цукровий діабет · лікування

Цукровий діабет · клінічний випадок #2

Цукровий діабет

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook