ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Баннер

Лікування артеріальної гіпертензії (гіпертонії)

Першою метою лікування є зниження АТ до <140/90 мм рт.ст. у всіх пацієнтів, за гарного перебігу лікування, значення артеріального тиску (АТ) мають бути націлені на 130/80 мм рт.ст. або нижче для більшості пацієнтів.

Для більшості пацієнтів молодших 65 років, які отримують препарати, що знижують АТ рекомендоване зниження систолічного тиску до 120-129 мм рт.ст.

У пацієнтів  молодших 65 років, які приймають антигіпертензивні засоби:
• Рекомендується, зниження систолічного тиску до 120-129 мм рт.ст.
• Рекомендується ретельний моніторинг побічних ефектів

Діастолічний тиск <80 мм рт.ст. повинен бути метою для всіх пацієнтів з гіпертонічною хворобою незалежно від рівня ризику та супутніх захворювань

Існує два основних напрямки терапії направленої на зниження артеріального тиску, що мають доведену ефективність — це зміна способу життя та медикаментозне лікування.

Зміна способу життя без сумніву може допомогти понизити АТ і зменшити ризик виникнення серцево-судинних захворювань, проте більшість хворих з гіпертензією (гіпертонію) також потребують медикаментозного лікування. На сьогодні, хворим з 2 або 3 ступенем гіпертензії рекомендована медикаментозна антигіпертензивна терапії разом зі зміною способу життя. Пацієнти з 1 ступенем гіпертензії та високим ризиком виникнення серцево-судинних захворювань або за наявності опосередкованих гіпертензією пошкоджень органів (ОГПО) також повинні приймати препарати для зниження АТ.

Зміна способу життя

Рекомендовані зміни способу життя, які знижують артеріальний тиск - це обмеження споживання солі, помірне споживання алкоголю, збільшення кількості овочів та фруктів в раціоні, зниження ваги та підтримання ідеальної ваги тіла, а також регулярна фізична активність. Крім того, паління має гострий, тривалий пресорний ефект (підвищує тиск), що може викликати підвищення денного амбулаторного АТ, проте відмова від паління та інші зміни способу життя важливі не лише для лікування гіпертонії, але й для запобігання іншим серцево-судинним захворюванням та раку.

Але варто пам'ятати, що різка зміна способу життя, зокрема системи харчування, потребує зваженого і відповідального підходу. Правильно розроблений план харчування не викличе стрес для організму, та зведе до мінімуму можливий негативний вплив на стан здоров’я, тому, радимо сприймати дієту як частину лікування та звертатись за допомогою до професійного лікаря-дієтолога.

Обмеження кількості натрію в раціоні 

Є факти, що підтверджують причинно-наслідковий зв'язок між споживанням натрію хлориду (повареної солі) та рівнем артеріального тиску, а надмірне споживання натрію (більше 5 г/день, наприклад, одна маленька ложка солі в день) має пресорний ефект та пов'язане з ростом захворюваності на гіпертензію та збільшенням САТ (систолічного артеріального тиску). Зниження АТ у результаті обмеження споживання натрію більш виражений у темношкірих людей, пацієнтів старшого віку та у хворих на діабет, метаболічний синдром, хронічну хворобу нирок.

Помірне споживання алкоголю 

Існує загальновідомий лінійний зв’язок між споживанням алкоголю та рівнем артеріального тиску, поширеністю гіпертензії та ризиком виникнення хронічної хвороби нирок. Надмірне споживання алкоголю має сильний пресорний ефект. Чоловікам з гіпертензією, які вживають алкоголь, рекомендується обмежити споживання до 14 одиниць на тиждень, а невагітним жінкам - до 8 одиниць на тиждень (1 одиниця дорівнює 125 мл вина або 250 мл пива чи 40 мл міцних алкогольних напоїв), При цьому протягом тижня повинні бути дні, коли алкоголь не вживається.

Інші зміни в раціоні

Хворим на гіпертонію слід дотримуватися здорової збалансованої дієти, що містить овочі, бобові, свіжі фрукти, нежирні молочні продукти, цільні зерна, рибу і ненасичені жирні кислоти (особливо оливкова олія) та обмежити споживання червоного м'яса і насичених жирних кислот. Середземноморська дієта включає в себе багато з цих поживних речовин і продуктів харчування, при помірному вживанні алкоголю (в основному вино з їжею). Таким чином, дотримання здорової і збалансованої дієти може сприяти зниженню АТ, а також знизити ризик виникнення серцево-судинних  захворювань.

Зниження ваги

Надмірне збільшення маси тіла пов'язане з гіпертензією, а зниження ваги до ідеальної маси тіла знижує АТ. На сьогодні хворим на гіпертонію та для профілактики її виникнення  рекомендовано підтримувати Індекс маси тіла 20-25 кг/м2 (у віці до 60 років, у старших — дещо вище) і окружності талії менше 94 см для чоловіків і менше 80 см для жінок.

Регулярна фізична активність 

Епідеміологічні дослідження показують, що регулярна аеробна фізична активність може бути корисною як для профілактики і лікування гіпертензії, так і для зниження ризику виникнення серцево-судинних захворювань і смертності. Тренування на витривалість (але не інші види тренувань) більше знижує АТ.

Для профілактики розвитку гіпертонії дорослим рекомендується поступове збільшення аеробної фізичної активності до 300 хв. на тиждень або тренувань помірної інтенсивності до 150 хв. Також можлива еквівалентна комбінація цих видів фізичної активності.

Відмова від паління

Відмова від куріння, ймовірно, є найбільш ефективною зміною способу життя для профілактики не тільки артеріальної гіпертензії, але й інших серцево-судинних захворювань, включаючи інсульт, інфаркт міокарда і захворювань периферійних кровоносних судин.

Медикаментозна терапія артеріальної гіпертензії

Більшість пацієнтів з гіпертонією потребують медикаментозної терапії разом зі змінами способу життя для досягнення оптимального контролю АТ. Лікування артеріальної гіпертензії тривале (часто впродовж всього життя).

Сьогодні для лікування гіпертензії рекомендовано п'ять основних класів лікарських засобів:

  • інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (ІАПФ)
  • блокатори рецепторів ангіотензину (БРА)
  • бета-блокатори
  • блокатори кальцієвих каналів (БКК)
  • діуретики (сечогінні)

Рекомендації щодо застосування цих груп препаратів засновані на: (i) доведеній здатності знижувати артеріальний тиск; (ii) докази з плацебо-контрольованих досліджень, що вони зменшують кількість випадків серцево-судинних захворювань; і (ііі) докази того, що користь їх застосування переважає ризики пов’язані з ним. Як правило, початкова терапія гіпертонії включає застосування 1-2 препаратів (комбіноване лікування) з наведених вище класів.

Інші класи лікарських засобів, які застосовуються для зниження артеріального тиску менш вивчені, в меншій мірі знижують тиск або пов'язані з більш високим ризиком побічних ефектів (наприклад, альфа-блокатори, препарати з центральною дією, антагоністи мінералокортикоїдних рецепторів). Однак, ці препарати також використовуються для лікування артеріальної гіпертензії в особливих клінічних ситуація або у випадку резистентної артеріальної гіпертензії.

Резистентна гіпертензія

Резистентна гіпертензія - артеріальна гіпертензія стійка до лікування. Тобто, коли лікування (за доведеного його дотримання) не дозволяє досягти цільових значень артеріального тиску. 

Важливо розрізняти резистентну і псевдорезистентну гіпертонію, яка спостерігається значно частіше, та вторинну артеріальну гіпертензію.

Стратегія лікування резистентної гіпертензії включає відповідні заходи щодо зміни способу життя і оптимізацію медикаментозної терапії — додавання сечогінних засобів, резервних антигіпертензивних препаратів інших класів або застосування хірургічного лікування.

Хірургічне лікування артеріальної гіпертензії

Останніми роками з’явились хірургічні методи лікування артеріальної гіпертензії за допомогою різноманітних пристроїв.


Стимуляція каротидних барорецепторів

Стимуляція каротидних барорецепторів або терапія посилення барорефлекса (цей рефлекс знижує артеріальний тиск) полягає у зовнішній (імплантований пристрій типу стимулятору серця) чи внутрішній (імплантований пристрій типу стенту) стимуляції сонного синусу, що призводить до зниження АТ у пацієнтів з резистентною гіпертензією. Попередні дані свідчать про ефективність цього нового підходу з точки зору зниження АТ, однак для остаточного розуміння його довгострокової ефективності і безпеки необхідно більше даних від добре організованих досліджень.

Ниркова денервація 

Ниркова денервація, як спосіб лікування артеріальної гіпертензії має дуже добре теоретичне обґрунтування. Разом з цим, два рандомізованих контрольованих дослідження, які продемонстрували безпечність цього втручання не підтвердили його ефективність у зниженні артеріального тиску. І поки дослідження тривають, ниркова денервація нерекомендована для рутинного лікування гіпертонії.

Створення артеріовенозної фістули 

Центральний клубовий артеріовенозний анастомоз створюється за допомгою судинного протезу фіксованого калібру (4 мм) між зовнішньої клубової артерією і веною. Дослідження продемонстрували, що через 6 місяців показники АТ були значно зменшені в групі анастомозу порівняно з контрольною групою. Разом з цим, необхідне проведення додаткових досліджень, оскільки є певні занепокоєння стосовно безпечності процедури (стеноз, який потребував венопластики та/або стентування, був виявлений у 29% пацієнтів після втручання).

Таким чином, хірургічне лікування гіпертонії — новий напрямок терапії, що швидко розвивається. Разом, з цим його застосування на сьогодні обмежено (внаслідок недостатньої безпечності або ефективності) лише випадками резистентної гіпертензії у деяких пацієнтів.

EuReCa
Сучасні підходи діагностики та лікування артеріальної гіпертензії знаходиться у фокусі фахівців кардіологів клініки EuReCa та предметом їх наукових досліджень. Зокрема,  Крушинська Ніна Анатоліївна захистила кандидатську дисертацію на тему: «Оцінка порушень пружно-еластичних властивостей артерій у хворих з артеріальною гіпертензією та синдромом обструктивного апное сну, можливості корекції»


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Кардіологія
Програма Гіпертонія-СТОП PRO (скринінг)3 3942 889
спеціальна пропозиція
Програма Гіпертонія-СТОП EXT (скринінг)5 1884 456
спеціальна пропозиція
Програма Гіпертонія-СТОП PRO (моніторинг)2 3861 946
спеціальна пропозиція
Програма Гіпертонія-СТОП EXT (моніторинг)3 2292 647
спеціальна пропозиція

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook