ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
Як нас знайти Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5
Графік роботи:
8:00-20:00, НД: 8:00-16:00
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Подагра · Лікування

Подагра розповсюджена в усьому світі. Регіональні відмінності у частоті захворювання пов’язані з екологічними, дієтичними та генетичними особливостями. Подагра більш поширена серед чоловіків. Це пов’язане з тим, що естрогени (жіночі гормони) мають м'який урикозуричний ефект, тому подагра не так часто зустрічається у жінок у пременопаузі.  Що стосується псевдоподагри, то співвідношення чоловіки - жінки становить приблизно 50:50.

У більшості випадків подагра розвивається у віці 30-60 років. При цьому, частота подагри у людей віком 70-79 років в 5 разів переважає частоту її виникнення у осіб молодше 50 років. Це зв’язують з більшим числом супутніх захворювань у літніх людей, що призводить до розвитку вторинної подагри (артеріальна гіпертензіяожирінняниркова недостатністьхронічна серцева недостатність та ін.).

Подагра лікується наступними трьома етапами:

  • Лікування гострого нападу
  • Забезпечення профілактики рецидиву гострого нападу
  • Ліквідація накопичених уратів

Безспимтомну гіперурикемію, як правило, не лікують, хоча було продемонстровано, що у деяких пацієнтів УЗД дослідження виявило відкладення уратних кристалів у м'яких тканинах.

Ризик розвитку уратної нефропатії та нефролітіазу дуже високий у пацієнтів з рівнем сечової кислоти крові, що перевищує 654 мкмоль/л. При цьому, уратредукуюча терапія (УРТ) знижує частоту ураження нирок при подагрі. Так, при зниження рівня сечової кислоти менше 357 мкмоль/л знижує ризик ниркової недостатності на 37%. Звичайно, необхідно контролювати рівень функції нирок у таких пацієнтів.

Тофуси, як правило (якщо вони знаходяться у критичному місці або протікають хронічно), не слід видаляти хірургічно. До хірургічно втручання вдаються у випадку ускладнень тофусів: інфікування, деформація суглобів, компресія (наприклад, стискання спинного мозку). Також до хірургії вдаються при невгамовному болі та при ерозіях тофусу. Необхідно відмінити, що у половини хворих відмічається затримка загоєння післяопераційної рани.

Відповідно до рекомендацій міжнародної робочої групи метою лікування подагри є:

  • Зниження рівня сечової кислоти в крові менше 357 мкмоль/л (у хворих з важкою подагрою — часті напади, наявність тофусів -  нижче 297 мкмоль/л) та підтримання на такому рівні
  • Зменшення кількості та розмірів тофусів
  • Зменшення болю
  • Відсутність рецидивів
  • Досягнення цілей лікування вимагає частого (кожні 3-6 місяців) контролю рівня сечової кислоти крові

Лікування гострої подагричної атаки

При гострому подагричному нападі застосовують нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), кортикостероїди, колхіцин і адренокортикотропний гормон (АКТГ). Вибір залежить від особливостей пацієнта та клінічної ситуації.

Колхіцин - класичний препарат для лікування загострення подагричного артриту зараз використовується доволі рідко, через його побічні ефекти, особливо у хворих з порушенням функції нирок.

Для лікування гострого нападу НПЗЗ призначають у повній дозі протягом 2-5 днів. Як тільки гострий напад контролюється, дозу НПЗЗ знижують на 50-75% і приймають протягом близько 2-х тижнів. Припинити прийом НПЗЗ можливо, якщо біль не турбує 2 дні.

Преднізолон застосовують у дозі близько 40 мг протягом 1-3 днів, з подальшим зменшенням дози до повної відміни протягом 2-х тижнів. Більш швидка відміна преднізолону може призвести до відновлення симптомів. Також можливе застосування інших глюкокортикостероїдів (наприклад, дексаметазону). 

Внутрішньосуглобове введення глюкокортикостероїдів тривалої дії (депо) застосовують з метою запобігання системних ефектів гормональної терапії у хворих з ураженням одного суглобу.

Під час гострого періоду необхідно відмінити лікарські засоби, які можуть провокувати загострення подагри та дотримуватись дієти і способу життя, як запобігають підвищенню рівня сечової кислоти крові.

Лікування хронічної подагри

Тривале лікування подагри орієнтоване на зниження рівня сечової кислоти в крові менше 357 мкмоль/л (у хворих з важкою подагрою — часті напади та/або за наявності тофусів - нижче 297 мкмоль/л) та підтримання на такому рівні невизначено тривалий час. Також застосування терапії інгібіторами ксантиноксидази - алопуринолом або фебуксостатом — є медикаментозною терапією першої лінії у хворих на подагру з ураженням нирок.

Профілактика рецидиву подагри

Оскільки алопуринол, фебуксостат і пробенецид змінюють рівень сечової в організмі і, отже, можуть викликати рецидив гострої подагричної атаки. Інколи, для уникнення цього на тривалий час (до 6 міс.) призначають низькі дози нестероїдних протизапальних засобів, колхіцин або низькі дози глюкокортикостероїдів.

Лікування псевдоподагри також передбачає лікування гострого нападу та профілактики його рецидиву. Лікування гострої фази псевдоподагри здійснюється так само, як і гострої подагричної атаки (за винятком колхіцину, яки неефективний при псевдоподагрі). На відміну від подагри, не існує специфічної схеми для лікування основної причини відкладення кристалів СРР, а, отже, і профілактики загострення. Винятки становлять випадки, коли псевдоподагра обумовлена такими хворобами, як гемохроматоз або гіперпаратиреоз. Ефективне лікування цих станів призводить до тривалої ремісії псевдоподагри без загострень.

Корисно
Використання низькопуринової дієти, може значно знизити рівень сечової кислоти в сироватці крові. Ця дієта в основному складається з цукру, крохмалю і жирів, а білок поставляється за рахунок яєць і сиру.
Дізнатись більше


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація терапевта320220
для зареєстрованих
Консультація нефролога (включає: УЗД нирок, визначення ниркової функції та скринінговий аналіз сечі)450300
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід нефролога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою


Додаткова інформація

Подагра

Гіперурикемія

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook