ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
Як нас знайти Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5
Графік роботи:
8:00-20:00, НД: 8:00-16:00
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Часті питання: Холецистит

Причини виникнення холециститу

Причини гострого холециститу можна розділити на 2 основні категорії: калькульозний та некалькульозний холецистит.

Калькульозний холецистит

Калькульозний холецистит – більш поширений та, як правило, безпечніший тип гострого холециститу. На дане захворювання припадає близько 90% випадків.

Калькульозний холецистит розвивається, коли головний просвіт жовчного міхура, який називається жовчним протоком, блокується камінням чи біліарним сладжем. Біліарний сладж – це суміш жовчі з маленькими кристалами холестерину або солі.

Блокування жовчного протоку призводить до накопичення жовчі в жовчному міхурі та відповідно до підвищення тиску всередині міхура. Внаслідок цього міхур набрякає та виникає запалення.

У 1 з 5-ти випадків запалення жовчного міхура спричинюється бактерією. Це може призвести до більш серйозних форм гострого холециститу, наприклад, гангренозний холецистит.

Некалькульозний холецистит

Некалькульозний холецистит – це більш серйозна форма гострого холециститу. Часто це захворювання вимагає лікування і відділенні інтенсивної терапії.

Некалькульозний холецистит, як правило, розвивається як ускладнення серйозних хвороб, інфекції або травми, які пошкоджують жовчний міхур. Причини некалькульозного холециститу:

 • Випадкове пошкодження жовчного міхура  під час радикальної операції
 • Серйозні травми або опіки
 • Зараження крові (сепсис)
 • Гостре недоїдання
 • ВІЛ або СНІД

Чи можна жити без жовчного міхура

Ви можете вести нормальний спосіб життя без жовчного міхура. Цей орган, звичайно, важливий, але не є життєвонеобхідним. Ваша печінка продовжить виробляти жовч для перетравлювання їжі.

Хоча деякі пацієнти, яким видалили жовчний міхур, скаржаться на здуття та діарею після вживання жирної або гострої їжі. Якщо певна їжа викликає такі симптоми, то потрібно відмовитися від неї.

Профілактика холецеститу

Найбільш ефективним способом профілактики гострого холециститу є зменшення ризиків виникнення каміння в жовчному міхурі.

Разом з цим, багато факторів ризику не можуть бути виключеними, наприклад, спадковість або жіноча стать.

Одним з найефективніших способів профілактики виникненню каміння в жовчному міхурі є зміна способі життя:

 • Змініть свій раціон, дотримуйтесь дієти
 • Позбудьтесь зайвої ваги, якщо ви страждаєте від ожиріння

Дієта

Відповідно до того, яку роль відіграє холестерин в утворенні жовчного каміння, то рекомендується відмовитися від вживання жирної їжі з високим вмістом холестерину. Це такі продукти:

 • Пиріжки з м’ясом
 • Ковбаса та жирне м’ясо
 • Масло та сало
 • Тістечка та печиво

Рекомендується вживати нежирні продукти та ті, які містять велику кількість клітковини. Це цільнозернові продукти та мінімум 5 порцій свіжих фруктів та овочів щодня.

Також доведено, що регулярне споживання горіхів (арахіс або горіхи кеш’ю) зменшує ризик виникнення каміння в жовчному міхурі. Так само як і помірне вживання алкоголю (не більше 3-4 умовних алкогольних одиниць на день для чоловіків, та 2-3 – для жінок).

Умовна алкогольна одиниця  - це приблизно півпінти світлого пива, невеликий бокал вина або 25 мл спирту.

Боротьба з зайвою вагою

Зайва вага та ожиріння сприяють збільшенню кількості холестерину в жовчі, що збільшує ризик розвитку каміння в жовчному міхурі. Ви можете контролювати свою вагу за допомогою здорового харчування та регулярних фізичних навантажень.

Рекомендується не дотримуватися низькокалорійних дієт, які призводять до швидкої втрати ваги. Це може негативно вплинути на хімічний склад жовчі та збільшить ризик розвитку каміння в жовчному міхурі. Рекомендується поступове зменшення ваги.

Чи може вживання лікеру призвести до загострення холециститу/жовчного каміння?

Так, алкоголь може викликати загострення. Це одна з основних причин виникнення болю в жовчному міхурі. Жовчний міхур пов’язаний з підшлунковою залозою, а алкоголь негативно впливає на неї. Тому бажано утриматися від вживання алкоголю.

Чому швидка втрата ваги інколи призводить до холециститу?

Будь-які зміни в харчуванні обов’язково вплинуть на ваш шлунково-кишковий тракт. Особливо негативним буде вплив жорсткої дієти.

Також, майте на увазі, що ліки від інших хвороб також будуть подразнювати шлунок.

Рекомендується відмовитися від жирної їжі. Проблеми з жовчним міхуром також можуть бути спадковими.

Холецистит без каміння в жовчному міхурі

Щонайменше 95% людей, які страждають від гострого холециститу мають каміння в жовчному міхурі. Запальний процес, як правило, виникає не через інфекцію, а інфекція може виникнути пізніше. Дуже рідко гострий холецистит виявляють у людей, які не мають каміння в жовчному міхурі (некалькульозний холецистит). Некалькульозний холецистит  - серйозне захворювання. Воно може виникнути внаслідок пошкоджень, операцій, опіків, інфекцій (сепсис) та критичних захворювань – зокрема у людей, які тривалий час отримують внутрішньовенозне харчування. Також дане захворювання може виникнути у маленьких дітей в результаті інфекції (вірусної чи ін.).

При хронічному холециститі жовчний міхур пошкоджується внаслідок регулярних гострих запальних процесів, що може призвести до потовщень його стінок, подразнень та зменшення розмірів. В жовчному міхурі, зазвичай міститься сладж або каміння, які часто перекривають його випускний отвір або кістозний канал..


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання


Додаткова інформація

Хронічний холецистит

Холецистит

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook