ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Порушення обміну речовин

Савчук Валентина Миколаївна
Савчук Валентина Миколаївна20 років досвіду
Лікар-нефролог, лікар-ендокринолог
У 2005 р. захистила дисертацію на тему «Анемія та хронічне запалення при хронічній хворобі нирок 5 стадії» та отримала ступінь кандидата медичних наук

Ендокринна патологія є досить поширеною. Прояви порушення обміну речовин характеризуються великим розмаїттям. Запідозрити ендокринну патологію і звернутись до досвідчених фахівців рекомендовано при появі таких симптомів:

  • Депресія, втомлюваність,  роздратованість, безсоння, сонливість
  • Втрата та набір ваги, який мало пов'язаний з харчуванням, підвищення апетиту
  • Порушення менструального циклу
  • Сухість, ламкість, випадіння волосся, сухість шкіри
  • Дискомфорт в області шиї, збільшення шиї в об'ємі
  • Ріст волосся над губою, підборідді, стегнах
  • Спрага, часте сечовипускання
  • Поява стрій на тулубі
  • Некорегований артеріальний тиск, серцебиття
  • Збільшення грудних залоз
  • Закрепи
  • Зниження температури тіла

Сучасна діагностика та лікування відповідно до сучасних європейських протоколів: 

  • Захворювань щитовидної залози (тиреоїдит, вузловий зоб, тиреотоксикоз, гіпотиреоз)
  • Цукрового діабету І та ІІ типів (підбір терапії, навчання самоконтролю, харчування)
  • Хвороб гіпоталамо-гіпофізарної системи  (гіпоталаміічний синдром, гіперпролактинемія, нецукровий діабет тощо)
  • Захворювань паращитовидних залоз (гіпо-, гіперпаратиреоз)
  • Патології наднирників (хронічна наднирникова недостатність, феохромоцитома, гіперальдостеронізм)
  • Гіперандрогенії у жінок, гінекомастії у чоловіків

 

Зоб - збільшення розмірів щитоподібної залози. В залежності від морфології розрізняють дифузний, вузловий та дифузно-вузловий зоб. В залежності від регіону, розрізняють ендемічний та спорадический зоб

Ожиріння є справжнім викликом для медицини і системи охорони здоров'я розвинутих країн Ожиріння — це стан надмірного накопичення жиру в організмі. Схожий термін «надмірна вага» визначається як надлишок маси тіла відносно росту. У здорових чоловіків відсоток жиру становить 15-20% маси тіла, а у жінок - 25-30%. Однак, оскільки відмінності у масі тіла серед людей є лише частково результатом змін в жирових відкладеннях, показник маси тіла є поганим індикатором ожиріння.

Автоімунний тиреоїдит (АІТ) – хронічний запальний процес аутоімунного генезу у щитовидній залозі, який супроводжується деструкцією фолікулярних клітин щитоподібної залози (тиреоцитів). Це досить поширене захворювання, з постійною тенденцією до прогресування, яке зустрічається у 3-11% населення України.
Автоімунний тиреоїдит розвивається поступово і тривалий час пацієнтів не турбує. Найчастіше захворювання діагностують у хворих на зоб (дифузний чи вузловий) та у стані гіпотиреозу (20% випадків).

Термін «надниркова недостатність» (недостатність надниркових залоз, гіпокортицизм) об’єднує хвороби, які спричинені гіпофункцією їх кори. Доволі різноманітні клінічні прояви цих патологічних станів обумовлені виразними змінами обміну речовин, що виникають внаслідок значного зниження секреції глюкокортикоїдів (та/або, значно рідше, мінералокортикоїдів) у надниркових залозах.

За останні десятиліття у всьому світі суттєво збільшився рівень розповсюдження гіперурикемії (підвищення рівня сечової кислоти в крові). і хоча протягом багатьох років гіперурикемія сприймалась, як синонім подагри, зараз сечова кислота ідентифікована як маркер багатьох метаболічних і гемодинамічних порушень, а про подагру говорять за наявності артриту, нефропатії та тофусів

Гіпопаратиреоз – захворювання, пов’язане з недостатньою продукцією паратгормону прищитоподібними залозами.
Основним проявом гіпопаратиреозу є тривалі до трьох хвилин тонічні судоми, які виникають симетрично у сгинальних групах м’язів та обумовлені підвищеною збудливістю нервово-м’язового апарату. Частіше спостерігаються судоми нижніх кінцівок. Внаслідок переважання тонусу м’язів, що згинають кінцівку, спостерігається специфічне положення верхньої кінцівки – приведена до тулуба, зігнута у ліктьовому суглобі, пальці кисті зведені, зігнуті – так звана рука акушера.

Гіпотиреоз – синдром, розвиток якого обумовлений гіпофункцією щитовидної залози, розвивається внаслідок зменшення кількості функціональної тканини щитовидної залози і характеризується зниженим вмістом тиреоїдних гормонів і підвищенням рівня тиротропіну у сироватці крові. За причиною виникнення він може бути набутим та вродженим.

Термін «зоб» означає збільшення розмірів щитоподібної залози, який в залежності від морфології розрізняють на дифузний, вузловий та дифузно-вузловий. Дифузний зоб (простий нетоксичний зоб) – дифузне збільшення щитовидної залози, яке часто зустрічається у місцевостях з відсутністю дефіциту йоду. Вузловий зоб характерний проявами вузлових, схожих на пухлини, утворень.

Цукровий діабет - це хронічне захворювання, яке потребує тривалої медичної допомоги для запобігання розвитку його руйнівних ускладнень та їх лікування.
Рівень діабету зростає в усьому світі. Міжнародна федерація діабету прогнозує, що число людей, що живуть з діабетом, виросте з 366 мільйонів у 2011 році до 552 мільйонів до 2030 року.

Нецукровий діабет – захворювання, що проявляється поліурією (збільшення виділення сечі) при низькій питомій вазі сечі. Гіпоталамічний нецукровий діабет, або нейрогенний нецукровий діабет (центрального генезу), обумовлений порушенням синтезу, транспортування та вивільнення вазопресину - гормону, однією з основних функцій якого виступає затримка і відновлення нормального рівня рідини в організмі. Початок захворювання може бути раптовим.

Синдром тиреотоксикозу - поняття, що включає стани, які обумовлені підвищеним вмістом тиреоїдних гормонів (вільного тироксину та трийодтироніну) у крові. Тиреоїдні гормони виробляє щитовидна залоза, вони мають суттєвий вплив на роботу організму, зокрема: стимулюють ріст, підвищують потребу клітин у кисні, тиск, частоту і силу сердечних скорочень, впливають на психічну активність тощо.
До групи тиреотоксикоз відносяться: дифузний токсичний зоб, багатовузловий токсичний зоб, токсична аденома та інші стани.




© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook