ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
Як нас знайти Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5
Графік роботи:
8:00-20:00, НД: 8:00-16:00
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Кушнарьова Наталія Миколаївна
Кушнарьова Наталія Миколаївна22 років досвіду
Лікар-ендокринолог вищої категорії, кандидат медичних наук
Автор та співавтор більш ніж 40 наукових робіт. Взяла участь у більше ніж 50-ти міжнародних досліджень. Член Асоціації ендокринологів.
Савчук Валентина Миколаївна
Савчук Валентина Миколаївна18 років досвіду
Лікар-нефролог, лікар-ендокринолог
У 2005 р. захистила дисертацію на тему «Анемія та хронічне запалення при хронічній хворобі нирок 5 стадії» та отримала ступінь кандидата медичних наук

Гіперурикемія

За останні десятиліття у всьому світі суттєво збільшився рівень розповсюдження гіперурикемії (підвищення рівня сечової кислоти в крові). Це може бути пов'язаним із збільшенням кількості людей з надмірною вагою та ожирінням, а також зі збільшенням споживання напоїв з високим вмістом цукру, їжі з високим вмістом пуринів та алкоголю.

Протягом багатьох років гіперурикемія сприймалась, як синонім подагри. Зараз сечова кислота ідентифікована як маркер багатьох метаболічних і гемодинамічних порушень, а про подагру говорять за наявності артриту, нефропатії та тофусів (відкладення кристалів сечової кислоти в м’яких тканинах).

Варто зазначити, що підвищений рівень сечової кислоти (навіть без розвитку подагри) сьогодні розглядається, як фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Причини підвищення рівня сечової кислоти в крові

Сечова кислота — є кінцевим продуктом обміну пуринів (сполук, які входять до складу нуклеїнових кислот — ДНК та РНК) в організмі. Приблизно дві третини загальної кількості сечової кислоти утворюється в організмі, ще близько 30% надходить внаслідок споживання пуринів з їжею. Близько 70% сечової кислоти виводиться нирками, а решта - кишечником. При нирковій недостатності виділення сечової кислоти нирками зменшується, що обумовлює її підвищення у крові пацієнтів з порушенням функції нирок. Для компенсації зниження екскреції уратів (солей сечової кислоти) з сечею дещо збільшується інтестинальне (кишкове) їх виведення. Втім, таке збільшення кишкового шляху елімінації (видалення) сечової кислоти дуже обмежене і, як правило, не здатне повністю компенсувати нирковий шлях.

Гуперурикемія зазвичай ділиться на три патофізіологічні категорії: недостатня екскреція (видалення) сечової кислоти, підвищене утворення сечової кислоти і комбінація двох перших варіантів.

Недостатня екскреція (виведення з організму)

Випадки недостатньої екскреції сечової кислоти включають:

 • Ідіопатична (невстановленої причини)
 • Спадкова ювенальна подагрична нефропатія. Це рідкісний аутосомно-домінантний стан, що характеризується прогресуванням ниркової недостатності. Такі пацієнти мають низьку фракційну екскрецію урату (зазвичай 4%). Результати біопсії нирок вказують на гломерулосклероз і тубулоінтерстиціальне захворювання, але відсутність відкладення сечової кислоти
 • Ниркова недостатність. Ниркова недостатність є однією з найбільш поширених причин гіперурикемії. При хронічній нирковій недостатності рівень сечової кислоти зазвичай не підвищується, поки кліренс креатиніну вище 20 мл/хв. При деяких порушеннях нирок, таких як ювенільний нефронофтіз і хронічна свинцева нефропатія, гіперурикемія зазвичай спостерігається навіть при мінімальній нирковій недостатності
 • Метаболічний синдром. Цей синдром характеризується артеріальною гіпертензією, ожирінням, інсуліновою резистентністю, дисліпідемією та гіперурикемією і пов'язаний зі зниженням фракційної екскреції уратів нирками
 • Медикаменти. Діуретики, низькі дози солі ацетилсаліцилової кислоти, циклоспорин, піразинамід, етамбутол, леводопа і нікотинова кислота.
 • Артеріальна гіпертензія
 • Ацидоз:  лактатацидоз, діабетичний кетоацидоз, алкогольний кетоацидоз і кетоацидоз голодування
 • Прееклампсія і еклампсія
 • Гіпотеріоз
 • Гіперпаратиреоз
 • Саркоїдоз
 • Інтоксикація свинцем (хронічна). Збір анамнезу може виявити вплив професії (наприклад, виплавку свинцю, виробництво акумуляторів і фарб).
 • Трисомія за 21 хромосомою

Надмірна продукція: підвищене утворення сечової кислоти

 • Надмірне утворення сечової кислоти також може бути ідіопатичним. 
 • Дефіцит гіпоксантин гуанінфосфорибозилтрансферази (HGPRT) (синдром Леш-Найхана). Це успадкований розлад, пов'язаний з Х-хромосомою. HGPRT каталізує перетворення гіпоксантину в інозинову кислоту, в якій фосфорибозилпірофосфат (PRPP) служить донором фосфату. Дефіцит HGPRT призводить до накопичення 5-фосфо-альфа-d-рибозилпірофосфату (PRPP), який прискорює біосинтез пуринів. На додаток до подагри та нефролітіазу у цих пацієнтів спостерігається неврологічний розлад, який характеризується хореоатетозом, спастичністю, затримкою психічних функцій
 • Частковий дефіцит HGPRT (синдром Келі-Зигміллера). Це також успадкований розлад, пов'язаний з Х-хромосомою. Подагричний артрит у пацієнтів розвивається на другому-третьому десятилітті життя. Також спостерігається висока частота нефролітіазу і незначні неврологічні розлади
 • Підвищена активність PRPP синтетази. Це рідкісний розлад, пов'язаний з X-хромосомою, при якому у пацієнтів виробляються PRPP синтетази з підвищеною активністю. У таких пацієнтів подагра розвивається у віці 15-30 років і має високу частоту виникнення ниркових каменів
 • Дієта. Дієта багата на м'ясо, м'ясні субпродукти і бобові культурами, може призвести до надмірного утворення сечової кислоти
 • Збільшення обороту нуклеїнових кислот. Може спостерігатися у осіб з гемолітичною анемією і гематологічними злоякісними захворюваннями, такими як лімфома, мієлома або лейкемія
 • Синдром лізису пухлини. Це може призвести до найсерйозніших ускладнень гіперурикемії
 • Глікогенози III, V і VII
 • Вплив стійких органічних забруднювачів (наприклад, хлорорганічних пестицидів)

Комбіновані причини

 • Алкоголь. Етанол збільшує утворення сечової кислоти шляхом збільшення обороту нуклеотидів аденіну. Він також зменшує екскрецію сечової кислоти нирками, що частково пов'язано з виробництвом молочної кислоти.
 • Фруктозні безалкогольні напої. Фруктоза підвищує рівень сечової кислоти в сироватці крові шляхом збільшення синтезу пуринів і зменшення ниркової екскреції сечової кислоти.
 • Фізичні навантаження. Тренування може привести до збільшення руйнування тканин і зниження екскреції сечової кислоти нирками внаслідок зменшення об'єму циркулюючої крові.
 • Недостатність альдолази (фруктозо-1-фосфатальдолази). Це досить поширений спадковий розлад, що часто призводить до подагри.
 • Дефіцит глюкозо-6-фосфатази (глікогеноз I типу, хвороба Гірке). Це захворювання з аутосомно-рецесивним типом успадкування, що характеризується розвитком симптоматичної гіпоглікемії і гепатомегалії протягом перших 12 місяців життя. Додаткові дані включають низькорослість, затримку пубертатного періоду, збільшення нирок, аденому печінки, гіперурикемію, гіперліпідемію і підвищення рівня лактату в сироватці крові.

Діагностика

Основою діагностики гіперурикемії є визначення підвищення рівня сечової кислоти в крові.

Для встановлення її можливих причин проводять наступні лабораторні дослідження:

 • Загальний аналіз крові (ЗАК). Виявлення гемолітичної анемії, пухлини крові або отруєння свинцем.
 • Біохімічний аналіз крові (визначення функції нирок, глюкози, ліпідів) та електроліти (кальцій, фосфор) крові. Необхідні для діагностики метаболічних розладів. Крім того, інформація про функцію нирок важлива для визначення можливості застосування алопуринолу.
 • Рівень тиреотропного гормон для виключення гіпотиреозу.
 • Визначення екскреції сечової кислоти з сечею.

Екскреція сечової кислоти

Інколи пацієнтам проводять оцінку екскреції сечової кислоти. Її рекомендують виконувати молодим чоловікам, які страждають на гіперурикемію, жінкам  у передклімактеричному періоді, людям із рівнем сечової кислоти крові більше 655 мкмоль/л, а також хворим на подагру.

При цьому рекомендується отримати два 24-годинні забори зразків сечі для визначення кліренсу креатиніну та екскреції сечової кислоти. Перший забір проводиться в той час, коли пацієнти знаходяться на своїй звичайній дієті. Потім пацієнт переходить на низькопуринову, безалкогольну дієту протягом 6 днів з повторним 24-годинним забором сечі виконаним в останній день.

Залежно від 24-годинного рівня сечової кислоти в сечі до дієти з обмеженням пурину і після дієти з обмеженням пурину пацієнти з гіперурикемією можуть бути поділені на такі три групи:

Високопуриновий прийом — Значення екскреції сечової кислоти до дієти перевищує 6 ммоль/день, ппісля дієти - менше 4 ммоль/день

Надпродуценти - Значення до дієти - більше 6 ммоль/день, значення після дієти - більше 4,5 ммоль/день

Недостатня ексекреція - значення до дієти - менше 6 ммоль/день, значення після дієти - менше 2 ммоль/день.

Лікування та профілактика

Безсимптомна гіперурикемія — відсутність ознак подагри та конкрементів нирок. У такому випадку, медикаментозне лікування гіперурикемії не показане через певні ризики. Основою лікування таких пацієнтів є зміни способу життя — дієта, відмова від алкоголю або його обмеження та фізичні вправи. Медикаментозна терапія безсимптомної гіперурикемії проводиться у онкологічних пацієнтів, які отримують цитолітичне лікування з метою профілактики розвитку гострої сечокислої нефропатії.

Корисно
Використання низькопуринової дієти, може значно знизити рівень сечової кислоти в сироватці крові. Ця дієта в основному складається з цукру, крохмалю і жирів, а білок поставляється за рахунок яєць і сиру.
Дізнатись більше

Медикаментозна терапія гіперурикемії включає застосування препаратів, які зменшують утворення сечової кислоти (алопуринол, фебуксостат) та заходів направлених та збільшення екскреції сечової кислоти (вживання великої кількості рідини, залужнювання сечі та застосування урикозурічних засобів).
 


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація ендокринолога600400
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід ендокринолога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook