ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню

Пневмонія у пацієнтів з імунодефіцитом (зниженим імунітетом)

Виживання пацієнтів з імунодефіцитними станами, завдяки досягненням медицини значно покращилось протягом останніх десятирічь, але розвиток пневмонії у таких пацієнтів спостерігається все частіше та залишається важливою причиною їх смертності.

Захворювання та стани, які супроводжуються дефіцитом імунної системи:

  • ВІЛ/СНІД
  • трансплантація органів, у тому числі трансплантація гемопоетичних (кровотворних) клітин
  • онкологічні захворювання особливо при проведенні хіміотерапії та/або променевої терапії
  • первинні імунодефіцити (вроджені порушення імунної системи)
  • аутоімунні захворювання
  • набуті імунодефіцити: видалення селезінки, тривале застосування глюкокортикостероїдів

Особливістю пневмонії у пацієнтів з імунодефіцитом є те, що часто вони обумовлені атиповими мікроорганізмами, тобто мікроорганізмами, які у здорових людей не викликають (або викликають дуже рідко) захворювання. Іншою особливістю є те, що ці мікроорганізми резистентні (не чутливі) до багатьох антибіотиків. Інфікуванню резистентними мікроорганзімами тако ж сприяє  часте застосування пацієнтами з імунодефіцитами антибактеріальних засобів (антибіотиків).

Найчастішими збудниками пневмонії у пацієнтів з імунодефіцитами є мікобактерії, гриби (аспергіл, кандида, пневмоциста та ін.) та віруси (цитомегаловірс, вірус герпесу та ін.).

Особливостями перебігу пневмонії у хворих з імунодефіцитами є часті ускладнення: суперінфекція (інфікування ще одним або більше мікроорганізмом в процесі хвороби викликаної іншим мікроорганізмом), емпієма плеври, сепсис, пневмоторакс (руйнування тканини легень з потраплянням повітря до плеврального простору) та гострий респіраторний дистрес-синдром. За високої ймовірності таких грізних ускладнень, особливо важливо, щоб клініка була оснащена не тільки найсучаснішим обладнанням для штучної вентиляції легень, але й мала досвід повного заміщення їх функції.

Ще однією проблемою є атиповий, тобто не звичайний, перебіг легеневих інфекцій у хворих з імунодефіцитами. Так, наприклад, туберкульоз легень у таких пацієнтів часто має прихований перебіг, туберкуліновий тест часто є негативним, а чутливість проби на вивільнення гама-інтерферону (IGRAs) також знижена. Важливо, що припинення високоактивної антиретровірусної терапії (HAART) протягом трьох перших тижнів протитуберкульозного лікування значно зменшує смертність від туберкульозу пацієнтів з ВІЛ/СНІД.

Досвід фахівців клініки EuReCa у лікуванні пацієнтів з набутими імунодефіцитами, обізнаність із сучасними підходами до антибактеріальної терапії інфекцій, що викликані атиповими збудниками, слідкування за змінами чутливості різних мікробів дозволяє призначати ефективне і раціональне лікування та отримувати високі результати у лікуванні цього загрозливого для життя захворювання.

Пацієнти з онкологічними захворюваннями (особливо крові) мають надвисокий ризик розвитку пневмонії. Важкість пневмонії прямо пропорційна ступеню та тривалості нейтропенії (зниженню кількості нейтрофілів — популяції лейкоцитів крові). Найчастіше у таких пацієнтів спостерігається полімікробна (тобто викликана одночасно декількома мікробами) пневмонія, яка викликається грам-позитивною і грам-негативною флорою з верхніх дихальних шляхів. Також пацієнти з глибокою і тривалою нейтропенією мають високий ризик розвитку грибкової пневмонії. Нейтропенія і пневмонія — надзвичайно небезпечна ситуація, оскільки смертність таких пацієнтів становить 30–50%.

Інфекції у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями є наслідком, як власне захворювання, так і імуносупресивної терапії, яку ці хворі отримують.

Додатковою проблемою є те, що інколи непросто відрізнити прояви загострення аутоімунних захворювань від інфекційної пневмонії. А це є дуже важливим оскільки застосування глюкокортикостероїдів при інфекціях може принести значну шкоду пацієнтові.

Важливими факторами ризику розвитку пневмонії у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями є низький рівень комплементу (системи білків, що є однією із захисних ланок в імунній системі людини), застосування глюкокортикоїдів у дозі понад 20 мг за преднізолоном внутрішньо і застосування циклофосфаміду.

У де-яких випадках пацієнтам, які мають вищенаведені фактори ризику призначається профілактика інфекції, яка викликається Pneumocystic jiroveci - основним збудником опортуністичних інфекцій.

Пацієнти, які отримують лікування глюкокортикоїдами мають високий ризик розвитку легеневої інфекції. Причиною цього є вплив гормонів-стероїдів, який полягає у пригніченні фагоцитарної функції альвеолярних макрофагів, порушення презентації ними антигенів та сповільнення мобілізації імунних клітин – основних механізмів захисту організму від інфекції.

При цьому, чим більша тривалість прийому і доза глюкокортикоїдів, тим вищий ризик інфекції. Значний ризик мають пацієнти, які отримують дози вищі за 10 мг за преднізолоном внутрішньо, а загальна курсова доза перевищує 700 мг.

Величезний досвід лікарів клініки EuReCa у лікування пацієнтів з імунодефіцитними станами, особливо внаслідок прийому хіміотерапії та лікуванні глюкокортикостероїдами, разом з можливостями сучасної діагностики, що дозволяє швидко звузити коло можливих причин та диференціювати групу потенціальних збудників розвитку пневмонії дає шанс на одужання переважні більшості таких пацієнтів.


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація пульмонолога450300
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою


Додаткова інформація

Позагоспітальна пневмонія

Пневмонія

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook