ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Кушнарьова Наталія Миколаївна
Кушнарьова Наталія Миколаївна21 років досвіду
Лікар-ендокринолог вищої категорії, кандидат медичних наук
Є автором та співавтором більш ніж 40 наукових робіт. Взяла участь у більше ніж 50-ти міжнародних досліджень. Член Асоціації ендокринологів.
Савчук Валентина Миколаївна
Савчук Валентина Миколаївна17 років досвіду
Лікар-нефролог, лікар-ендокринолог
У 2005 р. захистила дисертацію на тему «Анемія та хронічне запалення при хронічній хворобі нирок 5 стадії» та отримала ступінь кандидата медичних наук

Цукровий діабет першого типу
симптоми та діагностика

Найбільш поширеними симптомами цукрового діабету 1-го типу  є поліурія (збільшення кількості сечі), полідипсія (вживання великої кількості рідини) і поліфагія (вживання великої кількості їжі), а також втома, нудота, зниження зору, які є результатом гіперглікемії (високої концентрації глюкози крові).

Поліурія викликана осмотичним діурезом унаслідок гіперглікемії. Спрага - це реакція на гіперосмолярний стан і дегідратацію. Втома і слабкість обумовлені виснаженням м'язів через катаболічний (руйнування білку) стан унаслідок дефіциту інсуліну, гіповолемії та гіпокаліємії. Судоми м'язів є наслідком порушення балансу електролітів крові. Порушення зору виникає через вплив гіперосмолярного стану крові внаслідок гіперглікемії на кришталик і склоподібне тіло. Глюкоза і її метаболіти викликають осмотичний набряк кришталика, змінюючи його нормальну фокусну відстань.

Для цукрового діабету 1 типу характерні ознаки ураження шлунково-кишкового тракту. При діабетичному кетоацидозі розвивається нудота та біль або дискомфорт у животі. Гостра жирова дистрофія печінки може викликати біль у правому підребер’ї внаслідок розтягнення печінкової капсули. Біль у животі може бути також наслідком панкреатиту або вісцеральної вегетативної нейропатії.

Загалом при обстеженні нейропатія виявляється у 50% хворих, але її явні прояви з’являються через кілька років від початку захворювання. Периферійна нейропатія симетричним двобічним відчуттям оніміння та/або поколювання в руках та ногах (за типом «рукавичок та панчох»), яке має тенденцію до розповсюдження уверх.

Обстеження

Огляд хворих, у яких щойно діагностовано цукровий діабет 1 типу, як правило, не дає додаткової інформації. Однак, за розвитку діабетичного кетоацидозу, можна виявити збільшення частоти дихання, зниження артеріального тиску, ознаки дегідратації та зміни свідомості або психіки.

Фізикальне обстеження, хворого на діабет повинно включати оцінку показників життєво важливих функцій, дослідження очного дна, а також обстеження стопи та виявлення ураження судин і периферійних нервів. 

Оцінка функцій життєво важливих органів

Хворі на цукровий діабет 1 типу і вегетативну нейропатію можуть страждати на ортостатичну гіпотензію — надмірне зниження артеріального тиску при переході до вертикального положення. Важливим є вимірювання пульсу, оскільки тахікардія (збільшення частоти серцевих скорочень) є типовою ознакою вегетативної нейропатії та передує розвитку ортостатичної гіпотензії. Патологічна частота або характер дихання (наприклад, дихання Куссмауля) можуть свідчити про розвиток діабетичного кетоацидозу.

Фундоскопічне обстеження (обстеження очного дна)

Під час цього обстеження  ретельно оглядають сітківку, диск зорового нерва та макулу (особлива ділянка сітківки ока). За наявності тих чи інших змін призначається відповідне лікування.

Огляд ніг

Визначають пульсацію артерій тильної поверхні стопи та великогомілкових м'язів. Це особливо важливо у випадку інфекції стопи: поганий кровообіг в нижній кінцівці може затримувати загоєння і підвищувати ризик ампутації. За необхідності проводять доплерівське дослідження судин нижніх кінцівок.

Документування сенсорної невропатії нижніх кінцівок повинно проводитись у пацієнтів з виразкою стопи, оскільки зниження чутливості обмежує здатність пацієнта захищати свої ноги. У випадку діагностування  периферійної нейропатії проводиться навчання догляду за ногами, яке включає щоденне обстеження стоп, що дуже важливе для профілактики виразок стопах і ампутації нижніх кінцівок.

Лабораторні дослідження

Рівень глюкози в плазмі

Пацієнти з цукровим діабетом 1 типу  зазвичай мають симптоми неконтрольованої гіперглікемії (наприклад, поліурія, полідипсія, поліфагія). У таких випадках діагноз може бути підтверджений визначенням випадкової (не натщесерце) концентрації глюкози у плазмі  крові 11,1 ммоль/д або вище чи визначенням концентрації глюкози крові натщесерце 7 ммоль/л або вище.

Глікований гемоглобін А

Глікований гемоглобін А1с (HbA1c) є стабільним продуктом неферментативного незворотного глікозилювання бета-ланцюга гемоглобіну глюкозою плазми крові. Швидкість його утворення збільшується при зростанні концентрації глюкози в плазмі. Рівні HbA1c дозволяють оцінити рівень глікемії (концентрації глюкози крові) протягом попередніх 1-3 місяців. Пороговим рівнем, який свідчить про наявність або відсутність цукрового діабету у більшості лабораторій є 6%.

Визначення рівня HbA1c є додатковим способом діагностики цукрового діабету, а основне місце належить визначенню глюкози. Це пов’язане з тим, що за даними Американської діабетичної асоціації (АДА) визначення рівня HbA1c призводить до меншої частоти діагностики порушення толерантності до глюкози (до 42%) та цукрового діабету (до73%), порівняно з визначення рівня глюкози натще або при проведенні глюкозотолерантного тесту.

Відповідно до рекомендацій АДА хворим на цукровий діабет 1 типу, які досягли цільових значень глікемії HbA1c повинен визначатись не рідше 1 разу на 6 міс. У випадку змін у лікуванні або у хворих, які не досягли цільових значень глікемії HbA1c повинен визначатись кожні 3 місяці.

Рівень глікованого гемоглобіну також є маркером ризику розвитку мікросудинних ускладнень цукрового діабету.

Інші лабораторні дослідження

Рівень фруктозаміну також залежить від рівня глюкози крові. Фруктозамін утворюється в результаті хімічної реакції глюкози з білками плазми і відбиває ступінь контролю рівня глюкози за попередні 1-3 тижні. Таким чином, цей аналіз може показати зміну в контролі раніще за  HbA1c і часто корисний при застосуванні інтенсивного лікування.

Підрахунок лейкоцитів, посів крові та сечі можуть бути виконані для виключення інфекції.

Кетони сечі не є надійними способом діагностики або моніторингу діабетичного кетоацидозу (ДКА). У хворих з анурією (відсутністю сечі) з цією метою використовують рівень ацетону в плазмі, зокрема рівень бета-гідроксибутирату, який є більш надійним показником або визначають рівень кетонів крові.


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація ендокринолога600400
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід ендокринолога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook