EuReCa
МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНА КЛІНІКА
Телефон +38(044)33-999-03
Передзвонити
Меню Меню

Часті питання: Аритмія

Як розпізнати порушення ритму серця?

Всю інформацію про те, як працює «нервова система серця» Ваш лікар бачить в мало зрозумілих та нудних зубчиках на електрокардіограмі (ЕКГ). Не марно за своє відкриття, зроблене більше ста років тому, Віллем Ейнтговен з часом отримав Нобелівську премію з медицини. З того часу основним завданням для лікаря-аритмолога являється пошук змін на ЕКГ – постійних та таких, що виникають періодично, при нападі аритмії. Всі ці методики мають на увазі одне – зафіксувати (вловити) зміни на ЕКГ. В залежності від частоти виникнення симптомів рекомендуються різні методики виявлення аритмії:

  • Електрокардіографія (ЕКГ) – корисна, коли аритмія постійна;
  • Холтерівське (добове) моніторування ЕКГ – коли симптоми виникають від одного до декількох разів на тиждень. Тому і тривалість моніторування може варіювати від однієї до семи діб;
  • Подійне моніторування ЕКГ – симптоми виникають рідше ніж один раз на тиждень, але частіше ніж раз на два місяці. Пацієнт носить спеціальний монітор, або користується спеціальним гаджетом до смартфона. Під час аритмії або дискомфорту людина самостійно активує запис ЕКГ.
  • Імплантовані кардіомонітори – використовуються коли симптоми виникають рідше ніж один раз на два місяці. Мініатюрний «чіп» розміром із скріпку імплантується під шкіру пацієнта. Здатний протягом трьох років безперервно в режимі 24/7 контролювати роботу серця.  

Чи бувають аритмії «від природи», з якими людина може прожити все життя і не підозрювати про їх існування?

Бувають. В традиційній медицині розуміння «норми» досить категоричне та однозначне. Часто буває так, що ознаки серцевого ритму не «вписуються» в норму, але і хворобою їх назвати не можна. Відповідно, потреби в лікуванні немає. Людина може прожити все життя з одним із видів аритмії не відчуваючи її, та діагностувати її випадково, під час відвідування лікаря з інших причин. Разом з тим, дана ситуація потребує консультації аритмолога. Який допоможе відрізнити безпечну аритмію від життєвозагрозливої.

Чи можна вилікувати аритмію фізичними навантаженнями?

Таке явище не характерне для аритмій. Скоріше навпаки, фізичне та емоційне навантаження призводить до підвищення рівня адреналіну в крові і можуть спровокувати аритмію або посилити її прояви. Хоча бувають і виключення. Так у молодих людей, при перебоях в роботі серця – екстрасистолії, буває так, що серцевий ритм вирівнюється під час навантаження. В такому випадку це є хороший знак для лікаря, який говорить про безпечність аритмії.

Чи можна вилікувати аритмію без хірургічного втручання та імплантації кардіостимулятора?

У аритмії  різні причини, наслідки, та відповідно різні методи лікування. Всі методики лікування вказані в міжнародних протоколах та алгоритмах, для кожної аритмії свій. Є стани коли операція це єдиний шанс для пацієнта. Якщо лікар рекомендує Вам хірургічне втручання значить він має на то вагомі аргументи. Він може продемонструвати Вам ці протоколи та пункти, де описана ваша ситуація.

Яка перша допомога при нападі аритмії?

Різні аритмії можуть мати різні прояви та становити різний рівень загрози для життя та здоров’я. Разом з тим, можна вказати на рекомендації які будуть корисними в будь-якому випадку:

  • Під час нападу аритмії припиніть фізичну активність та спробуйте зайняти горизонтальне положення;
  • Повідомте оточуючих про Ваш стан, необхідно викликати швидку допомогу;
  • Самостійно, або за допомогою оточуючих спробуйте визначити частоту серцевих скорочень та рівень артеріального тиску;
  • Перед початком лікування важливо зафіксувати Вашу аритмію на електрокардіограмі (ЕКГ). Це дозволить лікарям вибрати оптимальну методику терапії.

Які аритмії вважаються найнебезпечнішими?

Серце досить складний орган, який складається з багатьох компонентів – м’язів, судин, клапанів, нервів тощо. Це все повинно працювати як одне ціле. Як годинник, який працює чітко, надійно та довго. З тих чи інших причин в скоординованій роботі можуть виникати збої – аритмії. Аритмії це загальна назва, їх багато. Одні лікуються, інші ні. Одні можуть сильно погіршувати самопочуття і з ними людина може жити десятиріччями. Інші, можуть підступно не проявляти себе, а потім викликати зупинку серця. До найбільш загрозливих аритмій, які можуть зупинити серце, відносяться шлуночкові тахікардії. Вони вимагають радикальних та рішучих дій від лікарів.  

Залишились питання - задайте їх аритмологам EuReCa

Задати питання+38(044)33-999-03
Київ, вул. Хорива, 23В
Передзвонити
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook