ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Артеріальна гіпертензія · Гіпертонія

Артеріальна гіпертензія — це підвищення артеріального тиску, тобто тиску крові в судинах (артеріях). Синонімами артеріальної гіпертензії, в тій чи іншій мірі, є гіпертонія, підвищення кров’яного тиску, гіпертонічна хвороба.

Підвищення артеріального тиску не завжди є захворюванням (саме тому і було запроваджено термін «гіпертонічна хвороба»), адже воно спостерігається і при фізіологічних умовах. Наприклад, при фізичному навантаженні або емоційному стресі і є нормальною реакцією організму. Такі коливання артеріального тиску, як правило, не становлять загрози здоров’ю та життю на відміну від тривалого, хай і не дуже значного, на перший погляд, його підвищення.

Артеріальна гіпертензія, як хвороба, визначається як певний рівень артеріального тиску (АТ), при якому переваги лікування (за допомогою зміни способу життя або з використанням ліків) однозначно переважають ризики пов’язані з таким лікуванням. На практиці, гіпертонія визначається як значення систолічного («верхнього») артеріального тиску (САТ) 140 мм рт.ст. і вище та/або значення діастолічного («нижнього») АТ (ДАТ) 90 мм рт.ст. та більше.

Категорія
Систолічний
(мм рт.ст.)
 
Діастолічний
(мм рт.ст.)
Оптимальний
<120
і
<80
Нормальний
120-129
і/або
80-84
Високий нормальний
130-139
і/або
85-89
Гіпертонія 1 ступіню
140-159
і/або
90-99
Гіпертонія 2 ступіню
160-179
і/або
100-109
Гіпертонія 3 ступіню
>180
і/або
>110
Ізольована систолічна гіпертензія
>140
і
<90
 

Діагностика гіпертонії

Діагностика артеріальної гіпертензії базуються на вимірюванні артеріального тиску. Він може визначатись під час візиту до лікаря. АТ повинен бути спочатку виміряний в обох руках з використанням манжети розмір, якої відповідає окружності руки. Значна різниця у САТ між руками (тобто> 15 мм рт.ст.), що визначається при послідовних вимірюваннях пов'язана з підвищеним ризиком розвитку серцево-судинних захворювань, найімовірніше через атеросклероз судин. Для подальших вимірювань артеріального тиску використовують руку, де виміряні вищі показники.

У деяких пацієнтів (похилий вік, цукровий діабет та ін.) може спостерігатись явище ортостатичної гіпотензії — різке зниження тиску при переході у вертикальне положення (з горизонтального або при вставанні після сидіння).  Таким пацієнтам АТ слід також виміряти через 1 та через 3 хвилини після переходу у вертикальне положення. Ортостатична гіпотензія визначається як зниження САТ> 20 мм рт.ст. або в ДАТ > 10 мм рт.ст., що триває не менше 3 хв.

Діагностика гіпертонічної хвороби, яка базується на реєстрації АТ під час візиту до лікаря має ряд суттєвих недоліків. У зв’язку з цим все більшою популярністю користуються два наступних метода діагностики гіпертонії.

Моніторинг артеріального тиску в домашніх умовах

Домашнє вимірювання артеріального тиску (ДВАТ) проводять вдома з використанням напівавтоматичного або автоматичного тонометру протягом щонайменше 3-х днів (бажано протягом 6-7 днів) вранці та ввечері у тихому приміщенні після 5 хвилин відпочинку, при цьому пацієнт сидить з підтримкою спини і руки. При кожному сеансі вимірювання необхідно провести два вимірювання, виконані з інтервалом 1–2 хв. Під час аналізу даних визначають середнє значення артеріального тиску. У порівнянні зі значенням АТ під час візиту до лікаря, значення ДВАТ зазвичай нижчі, а діагностичний поріг гіпертонії становить 135/85 мм рт.ст. або вище.

Дізнатись більше про вимірювання артеріального тиску в домашніх умовах

Амбулаторний моніторинг артеріального тиску

Амбулаторний моніторинг артеріального тиску (АМАТ) забезпечує середнє значення показань АТ за визначений період, зазвичай 24 год. Пристрій, як правило, запрограмований для запису АТ з інтервалом 15 - 30 хв. удень та щогодини вночі. Середні значення АТ розраховуються автоматично, як для всього періоду спостереження так і для денного та нічного часу окремо. Також необхідно вести щоденник діяльності та часу сну пацієнта. Значення АМАТ в середньому нижче, ніж значення АТ під час прийому у лікаря, а діагностичний поріг гіпертонії становить 130/80 мм рт.ст. протягом 24 год, 135/85 мм рт. ст. Та більше для середнього денного і 120/70 мм рт. ст та вище для середнього нічного тиску.

АМАТ є найкращим способом діагностики та контролю гіпертонії ніж ДВАТ та вимірювання тиску під час візиту до лікаря. По-перше, АМАТ дає більше вимірювань для аналізу. По-друге, застосування АМАТ дає картину артеріального тиску під час «реального життя», а не в умовах спокою (домашній моніторинг тиску) чи при стресі (візит до лікаря). І головне, АМАТ дозволяє контролювати АТ вночі і таким чином діагностувати приховану гіпертензію та виявити пацієнтів, які мають найвищий ризик розвитку серцево-судинних захворювання — тих, у кого не відбувається фізіологічного нічного зниження артеріального тиску.

Амбулаторний моніторинг АТ
Домашній моніторинг АТ
Переваги
- Можна ідентифікувати гіпертензію білого халату приховану гіпертонію
- Отримання важливих прогностичних даних
- Визначення тиску вночі
- Вимірювання у реальних умовах життя
- Розширена інформація з одного сеансу вимірювання, включаючи короткочасну варіабельність АТ
 
Переваги
- Можна ідентифікувати гіпертензію білого халату приховану гіпертонію
 -Дешево і широко доступне
- Залучення пацієнтів до вимірювання АТ
- Легко повторюється і використовується протягом більш тривалих періодів для оцінки щоденної варіабельності АТ
 
Недоліки
- Дорога та іноді обмежена доступність
Недоліки
- Доступний лише статичний АТ
- Більше ймовірність помилки при вимірюваннях
- Відсутність вимірювання тиску вночі

 

 

Які органи пошкоджує артеріальна гіпертензія

Серце
Підвищення тиску створює додаткове навантаження на лівий шлуночок серця, що призводить до його розтягнення, гіпертрофії міокарду (збільшення товщини м’язу серця) та порушення його розслаблення. Наслідками цих процесів можуть бути розвиток серцевої недостатності, порушення ритму серця (аритмії, особливо фібриляція передсердь) та ішемічна хвороба серця (недостатнє постачання кисню до збільшеного м’яза серця). 

Кровоносні судини
Гіпертонія може спричинювати (або поглиблювати викликані атеросклерозом) зміни у стінці артерій — потовщення внутрішнього шару стінки цих судин або утворення бляшок на їх поверхні. Все це призводить до таких грізних ускладнень, як інфаркт міокарду та інсульт (порушення мозкового кровообігу).

Нирки
Артеріальна гіпертензія є другою за частотою (після цукрового діабету) причиною розвитку хронічної ниркової недостатності у всьому світі. Початкові прояви ураження нирок при гіпертонії мають назву гіпертензивної нефропатії.

Очі
Підвищений тиск пошкоджує судини сітківки та викликає ретинопатію, наслідком якої є зниження зору.

Головний мозок
Гіпертонія є частою причиною таких уражень головного мозку як транзиторна ішемічна атака та інсульт. Навіть за відсутності симптомів, при проведення МРТ у хворих на артеріальну гіпертензію виявляють мікроінфаркти, мікрокрововиливи та атрофію кори головного мозку, які призводять до зниження розумової функції.

Обстеження для оцінки опосередкованого гіпертензією пошкодження органів (ОГПО)

Основні скринінгові тести на ОГПО
Мета
12-канальна EКГ
Виявлення гіпертрофії лівого шлуночка та можливих порушень серцевого ритму
Коефіцієнт альбумін:креатинін сечі
Виявлення захворювань нирок
Креатинін крові та швидкість клубочкової фільтрації
Виявлення захворювань нирок
Дослідження очного дна
Виявлення гіпертензивної ретинопатії
Ехокардіографія
Оцінка структури та функції серця, що може вплинути на вибір лікування
УЗД сонної артерії (судин голови та шиї)
Для визначення наявності бляшки або стенозу сонних артерій
УЗД органів черевної порожнини і допплерографія
Для оцінки розмірів та структури нирок, виключення обструкції сечових шляхів.
Виявлення аневризми абдомінальної аорти
Виявлення ознак аденоми або феохромоцитоми наднирників. 
Доплерівські дослідження ниркових артерій для виявлення наявності реноваскулярних захворювань.
Швидкість пульсової хвилі
Показник зниження еластичності аорти та атеросклерозу
Гомілково-плечовий індекс
Скринінг для виявлення хвороби артерій нижніх кінцівок також є показником зниження еластичності артерій
Тестування когнітивних функцій
Оцінити пізнавальну здатність у пацієнтів з симптомами, що свідчать про когнітивні порушення
Візуалізація головного мозку
Оцінити наявність ішемічних або геморагічних ушкоджень головного мозку, особливо у пацієнтів з анамнезом цереброваскулярного захворювання або когнітивними порушеннями.

Клінічні рекомендації для вимірювання АТ

  • Ситуації при яких ймовірна гіпертензія білого халат:
    Гіпертензія 1 ступеня під час візиту до лікаря
    Високі значення АТ без ознак ОГПО
  • Ситуації при яких ймовірна прихована гіпертензія:
    Високий нормальний АТ
    Нормальний офісний АТ у осіб з ознаками ОГПО або при високому загальному ризику серцево-судинних захворювань
  • Постуральна (при зміні положення тіла) та постпрандіальна (після вживання їжі) гіпотензія
  • Виявлення резистентної гіпертензії
  • Оцінка контролю АТ
  • Надмірний підйом АТ при фізичниих навантаженнях
  • Значна варіабельність АТ при візиті до лікаря
  • Оцінка симптомів, що свідчать про гіпотензію під час лікування

Показання до проведення амбулаторного, а не домашнього вимірювання АТ:
Оцінка значень АТ вночі та ступня фізіологічного нічного зниження тиску

Лікування гіпертонії

Метою лікування артеріальної гіпертензії є запобігання розвитку (або зменшення) уражень інших органів, що наведені вище. Досягається це за рахунок досягнення та підтримання цільового рівня артеріального тиску, який для більшості пацієнтів становить менше 130/80 мм рт. ст. Проведені дослідження продемонстрували, що досягнення цільового рівня АТ призводить до регресії гіпертрофії лівого шлуночка, зменшення протеїнурії (втрати білка з сечею), що в  свою чергу призводить до зменшення випадків серцево-судинних захворювань та прогресування хронічної хвороби нирок.

Дізнатись більше про лікування гіпертонії

Вторинна артеріальна гіпертензія

Вторинна артеріальна гіпертензія - гіпертонія, що викликається ідентифікованою причиною, яку можна лікувати з застосуванням специфічних методів. Вторинна артеріальна гіпертензія виявляється у 5-15% людей, які страждають на гіпертонію. Обстеження всіх пацієнтів з гіпертонічною хворобою на наявність вторинної гіпертензії не можливе та економічно неефективне. Разом з цим, є ознаки, які можуть свідчити про наявність вторинної гіпертензії.

Дізнатись більше про вторинну гіпертензію

Прихована артеріальна гіпертензія

Прихована гіпертензія виявляється у близько 15% осіб з нормальним рівнем артеріального тиску під час візиту до лікаря. Тобто такі особи мають гіпертонію, але під час візиту до лікаря АТ є нормальним. Прихована гіпертензія більше поширена серед молодих людей, чоловіків, курців, а також тих, хто має вищий рівень фізичної активності, споживання алкоголю, тривоги та стресових навантажень. Прихована гіпертензія є значним фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань, особливо, якщо підйом артеріального тиску відбувається вночі. У такому випадку амбулаторний моніторинг артеріального тиску - єдиний спосіб її діагностики.

Дізнатись більше про приховану артеріальну гіпертензію

EuReCa
Сучасні підходи діагностики та лікування артеріальної гіпертензії знаходиться у фокусі фахівців кардіологів клініки EuReCa та предметом їх наукових досліджень. Зокрема,  Крушинська Ніна Анатоліївна захистила кандидатську дисертацію на тему: «Оцінка порушень пружно-еластичних властивостей артерій у хворих з артеріальною гіпертензією та синдромом обструктивного апное сну, можливості корекції»


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Електрокардіографія (ЕКГ)
Амбулаторний моніторинг артеріального тиску 245
Кардіологія
Програма Гіпертонія-СТОП PRO (скринінг)3 3942 889
спеціальна пропозиція
Програма Гіпертонія-СТОП EXT (скринінг)5 1884 456
спеціальна пропозиція
Програма Гіпертонія-СТОП PRO (моніторинг)2 3861 946
спеціальна пропозиція
Програма Гіпертонія-СТОП EXT (моніторинг)3 2292 647
спеціальна пропозиція
Консультації
Консультація кардіолога600450
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою


Додаткова інформація

Гіпертонія - СТОП

Дієта при артеріальній гіпертензії

Ліки та інші речовини, які можуть підвищити артеріальний тиск

Оновлення рекомендацій з лікування артеріальної гіпертензії у літніх пацієнтів

Кардіотоксичність протипухлинної терапії: артеріальна гіпертензія

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.




© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook