EuReCa
МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНА КЛІНІКА
Телефон +38(044)33-999-03
Передзвонити
Меню Меню

Пролапс мітрального клапану

Мітральний клапан серця – клапан, який дозволяє крові надходити з лівого передсердя до лівого шлуночка серця та запобігає зворотному потоку – з лівого шлуночка до лівого передсердя. Він складається з двох стулок, хорд та папілярних м'язів. Пролапсом мітрального клапану називають ситуацію, коли під час скорочення лівого шлуночка одна або обидві стулки мітрального клапану провисають в порожнину лівого передсердя. Це може відбуватись внаслідок пошкодження тканини клапану (захворювання сполучної тканини такі як синдром Марфана, Елерса-Данлоса та інш.) або індивідуальних вродженних особливостей його будови (малі вроджені аномалії). Пролапс мітрального клапану зустрічається у 2-3% населення. Частіше невеликі вроджені зміни будови мітрального клапану не порушують його функцію в перші десятиріччя життя, але можуть прогресувати з часом та приводити до виникнення зворотного току на клапані тобто до недостатності мітрального клапануяка з плином часу може стати причиною слабкості серцевого м’язу (кардіоміопатії) і призвести до застійної серцевої недостатності ознаками якої є задишка та набряки нижніх кінцівок.

Пролапс мітрального клапану

 

Симптоми

У більшості людей пролапс мітрального клапану ніяк себе не проявляє. Проте можуть бути присутні такі симптоми, як прискорене серцебиття, перебої в ритмі серця, задишка (особливо при фізичному навантаженні), запаморочення, втрати свідомості, напади паніки або неспокою, заніміння кінцівок. Частим симптомом пролапсу мітрального клапану є кардіалгія (біль в грудях). Разом з цим, розвиток болю при пролапсі мітрального клапану не збільшує ризик серцевого нападу або смерті. 

Якщо наведені симптоми спостерігаються одночасно такий стан інколи називають синдромом пролапсу мітрального клапану. Разом з цим, мало ймовірно, що б пролапс мітрального клапану сам по собі призводив до появи таких симптомів.

Діагностика

Лікар може запідозрити наявність пролапсу мітрального клапану під час аускультації серця стетоскопом. Неприродній рух стулок мітрального клапану призводить до утворення характерного звуку - «клік». За наявності мітральної регургітації може спостерігатись систолічний шум серця.

Для точного встановлення діагнозу пролапсу мітрального клапану необхідно виконати ультразвукове дослідження серця, яке зафіксує на відео неприродній рух клапану. Також ультразвукове дослідження серця здатне виявити наявність мітральної регургітації. 

Найбільш важливим діагностичним дослідженням є двомірна (2D) трансторакальна ЕхоКГ. Дослідження повинно проводитись досвідченим фахівцем і наявність пролапсу мітрального клапану повинна оцінюватись тільки у довгій осі парастернальної позиції. 

Діагностичними критеріями пролапсу мітрального клапану на ЕхоКГ є:

  • Класичний пролапс мітрального клапану: зміщення стулки мітрального клапану більш ніж на 2 мм вверх у ліве передсердя під час систоли і товщина стулки не менше 5 мм.
  • Некласичний пролапс мітрального клапану: зміщення більш ніж на 2 мм за товщини стулки менше 5 мм
  • Інші ехокардіографічні ознаки потовщення стулки мітрального клапану, збільшення її розміру, дилатація (розширення) кільця клапану або подовження хорд.

Черезстравохідна ЕхоКГ (2D і 3D) також застосовується для діагностики пролапса мітрального клапана, але її цінність полягає в тому, що вона дає можливість оцінити функцію клапана одразу після проведення його пластики прямо на операційному столі.

Ускладнення

До ускладнень пролапсу мітрального клапану належать: 

  • Розвиток мітральної регургітації (недостатності мітрального клапану). До факторів ризику розвитку цього ускладнення належать чоловіча стать та артеріальна гіпертензія.
  • Поява аритмії. У хворих на пролапс мітрального клапану рідко розвиваються аритмії, які загрожують життю.
  • Інфекційний ендокардит. Порушення нормальної будови клапану призводить до більшої вразливості його структур до інфекції та руйнування. 

Раніше пацієнтам з пролапсом мітрального клапану рекомендували проведення антибіотикопрофілактики перед стоматологічними або іншими інвазивними (пов’язаними з проникненням медичних пристроїв чи матеріалів через шкіру) медичними втручаннями для запобігання розвитку інфекційного ендокардиту. Зараз, проведення антибіотикопрофілактики пацієнтам з пролапсом мітрального клапану не показане, оскільки проведені дослідження не змогли продемонструвати їх користь у попередженні інфекційного ендокардиту.

Лікування

Пролапс мітрального клапану без порушення його функції (без зворотного потоку крові) не потребує лікування, але потребує спостереження тобто проведення ЕхоКГ контролю один раз на два роки для вчасного виявлення можливих ускладнень. 

За наявності симптомів, що характерні для пролапсу мітрального клапану (порушення ритму, кардіалгії, задишка тощо) потрібна їх медикаментозна корекція. 

При розвитку недостатності мітрального клапану необхідне більш ретельне спостереження для вчасного визначення показів до хірургічної корекції клапану та медикаментозної терапії серцевої недостатності. Існує два методи хірургічної корекції клапану: реконструкція (пластика) та протезування (заміна на штучний протез).

Пластика мітрального клапану – хірургічний метод, який дозволяє зберегти свій власний клапан. Для більшості пацієнтів з пролапсом мітрального клапану саме цьому методу надають перевагу. Мітральний клапан має дві стулки (тому його ще називають двостулковим). Стулки клапану за допомогою сухожилкових струн (хорд) через кільце мітрального клапану прикріплюються до папілярних м’язів, які з’єднують стулки клапану з серцевим м’язом. Під час пластики хірург може перепід’єднати стулки до серцевого м’язу або видалити надлишок клапану, що забезпечить надійне змикання стулок. Інколи крім пластики стулок виконують заміну або звуження кільця мітрального клапану – аннулопластику.

При неможливості виконання пластики клапану виконують його протезування, тобто заміну клапану на штучний. Штучні клапани серця бувають механічним або біологічними. Механічні клапани серця відрізняються високою надійністю і можуть працювати дуже тривалий час, але пацієнти зі штучними механічними клапанами серця повинні протягом всього свого життя приймати антикоагулянти для запобігання тромбозу штучного клапану. Біологічні протези (біопротези) клапанів роблять із тканин клапанів серця тварин. Строк служби цих клапанів менший і вони потребують заміни, але їх застосування не потребує тривалої антикоагуляції. Протезування мітрального клапану може бути проведено шляхом операції на відкритому серці або методом малоінвазивної кардіохірургії.

Тривала мітральна недостатність може приводити до розвитку кардіоміопатії - серцевої недостатності, яка при її значній враженості може бути протипоказанням до проведення хірургічного лікування. Саме тому пацієнти з пролпасом мітрального клапану обов’язково повинні спостерігатись у лікаря.

Програма спостереження

Метою спостереження пацієнтів з пролапсом мітрального клапану є вчасна діагностика і лікування:

  • ускладнень пролапсу мітрального клапану
  • виявлення прогресування пролапса до мітральної недостатності та вчасне проведення медикаментозного та хірургічного лікування до розвитку кардіоміопатії

Огляд кардіолога пацієнта з пролапсом мітрального клапану необхідно проходити раз на 2-3 роки.

У випадку появи помірної або вираженої мітральної регургітації пацієнтам необхідно проводити ультразвукове дослідження серця з консультацією кардіолога один раз на 6-12 місяців.

Також проведення ЕхоКГ та консультація кардіолога рекомендована при появі нових симптомів або посиленню наявних.

Ціни в Києві

Консультація кардіолога первинна450 грн
Консультація кардіолога пацієнтів, які лікувались або консультувались у клініці300 грн
УЗД серця (функція клапанів, систолічна та діастолічна функція ЛШ) та магістральних судин 340 грн
255 грн - за попереднім записом+38(044)33-999-03
Київ, вул. Хорива, 23В
Передзвонити
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook