EuReCa
МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНА КЛІНІКА
Телефон +38(044)33-999-03
Передзвонити
Меню Меню

Безсимптомна бактеріурія у осіб з факторами ризику розвитку інфекції сечової системи

Жінки у постменопаузі мають високу частоту безсимптомної бактеріурії, а її лікування не рекомендоване, так само, як і у молодих жінок.

У хворих на цукровий діабет, навіть компенсований, часто спостерігається безсимптомна бактеріурія. Разом з цим, її ерадикація не зменшує ризик симптоматичної інфекції сечової системи у таких пацієнтів. Крім цього, відсутність лікування безсимптомної бактеріурії не пов’язана з розвитком діабетичної нефропатії. Отже, скринінг та лікування безсимптомної бактеріурії у хворих на компенсований цукровий діабет не рекомендоване (рівень доказовості 1b, якість доказів А).

Пацієнти з дисфункцією (нейрогенний сечовий міхур унаслідок множинного склерозу або пошкодження спинного мозку) та /або реконструктивними операціями на нижніх сечових шляхах часто мають безсимптомну бактеріурію, а дослідження продемонстрували відсутність користі від її лікування. Більше того, у пацієнтів з дисфункцією нижніх сечових шляхів навмисна колонізація штамом E. coli 83972, яка призводила до безсимптомної бактеріурії, була ефективною у попередженні рецидивів симптоматичної інфекції сечових шляхів. Отже, скринінг і лікування безсимптомної бактеріурії у таких пацієнтів не рекомендоване (рівень доказовості 2b, якість доказів В).

У пацієнтів з катетеризованим сечовим міхуром, нефростомою або надлобковим катетером чи стентуванням сечоводів безсимптомна бактеріурія розвивається завжди, а її лікування не має позитивного ефекту (рівень доказовості 4, якість доказів С). Заміна сечового катетера, яка відбулась без ускладнень також не потребує діагностики чи лікування безсимптомної бактеріурії (рівень доказовості 4, якість доказів С). Разом з цим, безсимптомна бактеріурія є фактором ризику розвитку симптоматичної інфекції при заміні нефростомічної трубки та стентів сечоводів у зв’язку з чим у таких пацієнтів рекомендовано проводити її скринінг та лікування перед втручанням (рівень доказовості 4, якість доказів С).

Результати ретроспективних спостережних досліджень свідчать, що пацієнти з трансплантованою ниркою та безсимптомною бактеріурією не отримують ні короткострокової, ні довгострокової користі від її лікування. У зв’язку з чим проведення лікування не рекомендоване (рівень доказовості 3, якість доказів В).

Рішення про лікування безсимптомної бактеріурії у пацієнтів з імунодефіцитом або критично хворих розглядається індивідуально у кожному випадку з обов’язковою оцінкою потенціальної користі і шкоди від його проведення (рівень доказовості 4, якість доказів С).

Лікування безсимптомної кандидурії не рекомендоване у пацієнтів без супутніх захворювань (рівень доказовості 1b, якість доказів А).

При проведенні інвазивних втручань (крім сечових шляхів) безсимптомна бактеріурія не розглядається, як фактор ризику, а отже її діагностування не є необхідним (рівень доказовості 4, якість доказів С). У випадку втручання на сечових шляхах безсимптомна бактеріурія є фактором ризику розвитку симптоматичної інфекції. Таким чином, необхідне виконання бактеріологічного дослідження сечі перед проведенням втручання та, у випадку встановлення діагнозу безсимптомної бактеріурії, проведення доопераційного лікування (рівень доказовості 3, якість доказів В).

У випадку необхідності лікування безсимптомної бактеріурії проводиться так само, як і симптоматичної інфекції сечової системи (тими самими антибактеріальними препаратами з такою ж тривалістю) з урахуванням супутніх захворювань і станів (відповідно до цього обирається схема лікування ускладненої чи неускладненої симптоматичної інфекції). Оскільки лікування безсимптомної бактеріурії не повинно бути емпіричним (тобто засновуватись лише на досвіді), основою лікування є визначення чутливості бактерій до антибіотиків.

Отже, на сьогодні, ефективність скринінгу і лікування безсимптомною бактеріурії доведена лише для пацієнтів перед хірургічними втручаннями на сечових шляхах. Рішення про лікування безсимптомною бактеріурії у вагітних, пацієнтів з імунодефіцитами та у критичних станах лишається на розсуд лікаря і залежить від балансу очікуваної користі і можливої шкоди від його проведення. У всіх інших випадках проводити лікування безсимптомної бактеріурії не рекомендовано.


Додаткова інформація

Безсимптомна бактеріурія
+38(044)33-999-03
Київ, вул. Хорива, 23В
Передзвонити
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook