ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
Як нас знайти Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5
Графік роботи:
8:00-20:00, НД: 8:00-16:00
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Баннер
Законь Костянтин Миколайович
Законь Костянтин Миколайович22 років досвіду
Лікар-нефролог вищої категорії, кандидат медичних наук | Головний лікар клініки «Еврика» | Член Міжнародної асоціації нефрологів
Дударенко Валерій Борисович
Дударенко Валерій Борисович19 років досвіду
Лікар-нефролог вищої категорії
Старший науковий співробітник відділу інтенсивної нефрології Інституту нефрології НАМН України. Автор і співавтор понад 10 наукових робіт.

Гіперурикозурія і сечосольовий діатез

Гіперурикозурія - екскреція сечової кислоти з сечею більше 800 мг/день у чоловіків і більше 750 мг/день у жінок. Сечова кислота, основний кінцевий продукт метаболізму пуринів, відносно нерозчинна у воді. Надлишок сечової кислоти може призводити до утворення уратних конкрементів, тобто каменів, які складаються з сечової кислоти. При цьому, нефролітіаз (сечокам'яна хвороба), пов'язаний з сечовою кислотою, може включати лише кальцієві камені, камені сечової кислоти або їх поєднання. Крім того, камені сечової кислоти можуть розвиватися в осіб з нормальним рівнем сечової кислоти в сечі та сироватці. На відміну від більшості інших форм сечокам'яної хвороби, медикаментозна терапія є невід'ємною частиною лікування при наявності уратних каменів. 

У хворих з гіперурикозурією первинним етапом лікування є обмеження у харчуванні. Якщо цього буде недостатньо, може бути розглянуто фармакологічне втручання з алопуринолом, особливо у пацієнтів з первинною подагрою.

Патофізіологія

Розчинність сечової кислоти в сечі залежить від її концентрації і рН сечі. Існують три механізми відповідальні за утворення уратних каменів:

 • Кисле рН сечі — найважливійший фактор. При рН сечі нижче 5,5 майже 100% сечової кислоти перебуває у недисоційованій формі і випадає в осад.
 • Дегідратація (зневоднення організму) — приводить до зменшення утворення сечі. 
 • Гіперурикозурія - висока концентрація сечової кислоти в сечі полегшує її випадіння в осад, тобто утворення кристалів і конкрементів.

Причини виникнення

Гіперурикозуричний кальцієвий нефролітіаз характеризується наявність каменів оксалату кальцію або фосфату кальцію у осіб з гіперурикозурією. Гіперурикозурія найчастіше є наслідком споживання продуктів багатих на пурини. Однак, гіперурикозурія може бути пов'язана і з надмірним виділенням сечової кислоти (30% пацієнтів). На відміну від каменів, що складаються з кальцію, камені сечової кислоти утворюються в кислому середовищі з рН сечі нижче 5,5.

Кисла рН сечі може бути наслідком:

 • Сечосольового (подагричного) діатезу — термін, що означає схильність до розвитку подагричної атаки або розвитку тофусів та пов’язаний з гіперурикемією та гіперурикозурією.
 • Хронічної діареї
 • Запальних захворювань кишечника
 • Фізичних навантажень (через зневоднення)
 • Спадкових факторів
 • Ожиріння, діабету і метаболічного синдрому 

Гіперурикозурія може може розвинутись унаслідок:

 • Сечосольового діатезу
 • Вживання надмірної кількості пуринів
 • Вроджених порушень метаболізму (наприклад, дефіцит гіпоксантин-гуанін-фосфорибозил-трансферази, підвищена активність фосфорибозилпірофосфат-синтетази, дефіцит глюкозо-6-фосфатаз-синтетази)
 • Мієлопроліферативних розладів (наприклад, лейкемія, гемолітична анемія, неоплазії)Застосування лікарських засобів
 • Хіміотерапії

Зменшення об'єму сечі може бути результатом:

 • Втратами рідини через шлунково-кишковий тракт
 • Надмірних фізичних навантажень

Епідеміологія

Гіперурикозуричний кальцієвий нефролітіаз і сечосольовий діатез зазвичай проявляються у осіб середнього віку. Ниркові камені сечової кислоти становлять 5-10% випадків сечокам’яної хвороби.  У 15-20% пацієнтів з кальцієвими каменями спостерігається гіперурикозурія. У 20% хворих на подагру розвивається сечокам’яна хвороба.

Прогноз

Прогноз при спадковій та генетичній формі залежать від первинного захворювання та супутніх порушень. При належній діагностиці та лікуванні більшість пацієнтів мають мінімальну тривалість захворювання, а у хронічній фазі рецидиви обструкції та інфекції сечових шляхів рідко призводять до втрати функції нирок.

Неліковані сечові камені можуть призвести до сечової обструкції (закупорки) сечових шляхів з розвитком інфекції. У важких випадках це може призвести до небезпечного для життя уросепсису. 

Важка гіперурикемія у хворих на мієлопроліферативні або лімфопроліферативні хвороби може призвести до гострої уратної нефропатії - відкладення урату в ниркових канальцях, з подальшим порушенням їх прохідності та нирковою недостатністю. 

Клінічна картина

Гіперурикозурія, що призводить до утворення каменю, може проявлятися як болем, шлунково-кишковими ознаками і симптомами, так і сечовими ознаками і симптомами.

Біль при хворобі з іншими типами конкрементів, у пацієнтів з каменями сечової кислоти може розвиватись ниркова коліка. Типовий напад розвивається  раптово, часто вночі. Біль виникає раптово і не проходить в стані спокою або при зміні положення. Інколи, біль розвивається поступово і має ниючий характер у поперековій або клубовій ділянці.

Сила болю не пов’язана, а часто і обернено пропорційна розміру каменя.

Шлунково-кишкові прояви
Нудота і блювота часто пов'язані з сечокам’яною хворобою. Пацієнти часто скаржаться на діарею або запор.

Прояви з боку сечової системи
Хворі на сечокам’яну хворобу часто скаржаться на дизурію: часте та/або імперативне (таке, яке не модна відтермінувати) сечовипускання. У 85% пацієнтів спостерігається або макро-, або з мікрогематурія (кров в сечі).

Діагностика

Наявність подагри або ураження суглобів в анамнезі допомагає запідозрити захворювання.

Лабораторні дослідження
Лабораторна оцінка повинна включати загальний аналіз сечі, визначення рН сечі протягом доби та, інколи, бактеріологічне дослідження сечі. Також виконують біохімічне дослідження крові: кальцій, фосфор, калій, натрій, креатинін, сечова кислота та рівень паратиреоїдного гормону.

Часто необхідне проведення дослідження на транспорт солей, яке дозволяє визначити метаболічні порушення, які є причиною утворення конкрементів.

Візуалізуючі дослідження
Всі пацієнти з підозрою на наявність сечового каміння повинні пройти ультразвукове дослідження, яке є “золотим стандартом” діагностики сечокам’яної хвороби. Також інколи виконують рентгенологічні дослідження з або без контрастом. Разом з цим, ці методи дають можливість виявити рентегнконтрастні камені або потребують застосування спеціального контрасту, який може негативно вплинути на функцію крові.

Лікування

Медична допомога
У гострому періоді, головним є симптоматичне лікування направлене на підтримання нормоволемічного статусу та знеболення.

В подальшому проводять залужнення сечі (підвищення її рН) з адекватною гідратацією для забезпечення діурезу 203 л/добу. Також застосовують препарати, які зменшують утворення сечової кислоти та знижують її концентрацію в крові. Відомо багато випадків розчинення навіть великих коралоподібних каменів внаслідок такого лікування.

Дієта
Дієта є обов’язковим компонентом лікування. Рекомендуване споживання великої кількості рідини, низьким рівнем споживання натрію і помірним споживання білка. Низьке споживання натрію знижує екскрецію натрію з сечею, що знижує вміст мононатрієвих уратів, які є каталізаторами гіперурикозуричного кальцієвого нефролітіазу. Крім того, зниження споживання натрію зменшує екскрецію натрію з сечею, що знижує екскрецію кальцію.

Активність
Люди з малорухливим способом життя або сидячою офісною роботою мають підвищений ризик розвитку сечових каменів; тому регулярні фізичні вправи можуть бути корисними для всіх, хто потрапляє в групу ризику. Фізична активність може сприяти проходженню каменю під час гострої ниркової коліки.


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація нефролога (включає: УЗД нирок, визначення ниркової функції та скринінговий аналіз сечі)450300
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Консультація головного лікаря нефролога (включає: УЗД нирок, визначення ниркової функції та скринінговий аналіз сечі)900600
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід нефролога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook