ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Законь Костянтин Миколайович
Законь Костянтин Миколайович24 років досвіду
Лікар-нефролог вищої категорії, кандидат медичних наук | Головний лікар клініки «Еврика» | Член Міжнародної асоціації нефрологів
Дударенко Валерій Борисович
Дударенко Валерій Борисович21 років досвіду
Лікар-нефролог вищої категорії
Старший науковий співробітник відділу інтенсивної нефрології Інституту нефрології НАМН України. Автор і співавтор понад 10 наукових робіт.

Нефрокальциноз

Нефрокальциноз – стан при якому різко підвищується рівень кальцію у нирках. Переважно це відкладення фосфату або оксалату кальцію у кірковій та/або мозковій речовині нирки. Іноді нефрокальциноз поєднується з нефролітіазом, який характеризується внутрішньоканальцевими відкладеннями кальцію та утворенням ниркових каменів. Відкладення кальцію можуть бути виявлені (зазвичай випадково) шляхом рентгенологічного дослідження або шляхом мікроскопічного дослідження ниркових тканин. Термін «нефрокальциноз» найчастіше стосується генералізованого збільшення інтерстиціального вмісту кальцію в нирках, на відміну від локалізованого зростання, що спостерігається при кальцинованому інфаркті нирок і казеозних гранульомах при туберкульозі нирок.

Отже, хоча нефрокальциноз є окремим захворюванням, його виявлення є приводом для обстеження з метою діагностики захворювань, що мають більш серйозні наслідки, ніж сам нефрокальциноз.

В клініці можна пройти комплексне обстеження і у випадку виявлення захворювання встановити його причину, отримати лікування та поради з профілактики ускладнень.

Гіперкальціемічна нефропатія (хімічний нефрокальциноз)

Гіперкальціемія призводить до порушення функції нирок (зниження швидкості клубочкової фільтрації) внаслідок вазоконстрикції (спазму) судин клубочків нирок, яку вона викликає. Через це, термін гіперкальцемічна нефропатія є більш доцільним, ніж старий «хімічний нефрокальциноз».

Іншими важливими наслідками гіперкальціемії є порушення функції ниркових канальців, що проявляється порушенням концентраційної функції та резистентністю (стійкістю) до антидіуретичного гормону.

При гіперкальціемії збільшується екскреція (вивід з організму) кальцію з сечею, за рахунок збільшення фільтрації кальцію та зменшення його реабсорбції у канальцях. 

Мікроскопічний нефрокальциноз

Мікроскопічний нефрокальциноз — стан, що теоретично є стадією між гіперкальціемією і макроскопічним нефрокальцинозом. Цей стан важко виявити, оскільки біопсія нирки не проводиться на ранніх стадіях метаболічних захворювань. Тим не менш, наявні дані показали раннє утворення конкрементів з обструкцією (закупоркою) збірних трубочок та розвитком запалення.

Мікроскопічні депозити кальцію завжди спостерігаються у мозковій речовині нирки. При цьому мікроскопічний нефрокальциноз не призводить до розвитку макроскопічного у хворих на первинний гіперпаратиреоз або первинну гіпероксалурію. Разом з цим, описані й інші палітри мікроскопічного нефрокальцинозу. Так, кортикальна палітра виявлена після парентерального введення кальцію. Кортикомедулярний тип - відкладення фосфату кальцію у внутрішній зоні кори нирок і поширення в основний шар (медулу). Визначальними факторами цього типу є надлишок паратиреоїдного гормону, вітаміну D, застосування ацетазоламіду, зниження рівня магнію, зниження цитрату сечі (гіпоцитратурія) і гіпотиреоїдний стан. Важливо, що підвищений вміст кальцію в плазмі крові не є важливою передумовою розвитку цього типу нефрокальцинозу. Медулярна палітра нефрокальцинозу описана при гіаліново-крапельній нефропатії, яка розвивається при вдиханні летких вуглеводнів. При тазовому типі уражуються ниркові сосочки. Відкладення зазвичай являють собою фосфат кальцію або оксалату кальцію. Основним механізмом розвитку є посилене всмоктування з кишечника або зменшення ниркової екскреції кальцію.

Макроскопічний нефрокальциноз

Макроскопічний нефрокальциноз — відкладення кальцію, яке видно без збільшення і зазвичай виявляється за допомогою звичайної рентгенографії, УЗД або комп'ютерної томографії (КТ). Макроскопічний нефрокальциноз може спостерігатись, як у кортикальному шару так і в мозковому. Причому останній уражається частіше.

Кортикальний нефрокальциноз

Кортикальний нефрокальциноз зустрічається рідко і зазвичай виникає вторинно після дифузного захворювання. Кальцифікація може бути локальною, окремими відкладеннями або об’єднаною. При хронічному гломерулонефриті частіше зустрічаються відкладення кальцію  навколо клубочків, а не в самому клубочку.

Коровий нефрокальциноз

Гострий кортикальний некроз внаслідок токсикозу вагітності, гемолітико-уремічного синдрому ті інших хвороб може призвести до локального корового нефрокальцинозу. Відкладення кальцію може розпочатися вже через 30 днів після кортикального некрозу. 

Медулярний нефрокальциноз

Медулярний нефрокальциноз характеризується утворенням дрібних вузликів кальцифікації зібраних у кожній піраміді. 


Етіологія кортикального відкладення кальцію в нирках:

Етіологія медулярного відкладення кальцію в нирках:

  • гіперпаратиреоз
  • дистальний тубулярний ацидоз
  • передозування вітаміну D
  • первинна гіпероксалурія
  • медулярний полікістоз нирок
  • синдром Бартера

Первинний гіперпаратиреоз є найпоширенішою причиною нефрокальцинозу у дорослих.

Дистальний канальцевий ацидоз, його спадкова і вторинна форма (аутоімунні антитіла до K/H каналів), є другою за частотою причиною медулярного нефрокальцинозу. Механізми, що сприяють нефрокальцинозу в дистальному канальцевому ацидозі, - гіперкальціемія, гіперкальціурія, метаболічний ацидоз і гіпоцитратурія за наявності підвищеного рН сечі. Виявити причину медулярного нефрокальцинозу важко, оскільки він сам по собі може викликати дистальний канальцевий ацидоз.

До інших причин нефрокальцинозу належать гіпервітаміноз вітаміну D, що є наслідком надмірного лікування гіпопаратиреозу або самостійного прийому вітамінів чи наявності гранулематозного захворювання, такого як саркоїдоз.

Медулярний полікістоз нирок є поширеною причиною медулярної кальцифікації, причому кальцій накопичується у розширених збірних канальцях, а не в нирковій паренхімі.

Прогноз залежить основним чином від причини відкладання кальцію, а не від самого нефрокальцинозу. Пацієнти з ідіопатичною гіперкальціурією та медулярним полікістозом нирок мають найменший ризик розвитку ниркової недостатності та найкращий прогноз, тоді як у пацієнтів з первинною гіпероксалурією першого типу прогноз є найгіршим.

Симптоми нефрокальцинозу

Клінічну картину визначає основне захворювання, тобто причина нефрокальцинозу. В більшості випадків перебіг нефрокальцинозу безсимптомний і є випадковою знахідкою під час обстеження.

Гіперкальцемічна нефропатія зазвичай характеризується відносною резистентністю до антидіуретичного гормону зі зниженням концентраційної здатності нирок і підвищенням діурезу і надмірним споживанням води (нефрогенний цукровий діабет).

При нефрокальцинозі можуть спостерігатись поліурія (надмірне утворення сечі) та полідипсія (вживання великої кількості рідини), підвищення артеріального тиску, зміни в аналізі сечі (білок, лейкоцити) та ін. 

Лікування нефрокальцинозу залежить від причини його виникнення та може включати (кальціміметики, хіміотерапевтичні препарати, стероїди, бісфосфонати, діуретики, препарати цитрату та ін.)


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація нефролога (включає: УЗД нирок, визначення ниркової функції та скринінговий аналіз сечі)450300
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Консультація головного лікаря нефролога (включає: УЗД нирок, визначення ниркової функції та скринінговий аналіз сечі)900600
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід нефролога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.




© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook