ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Подагра та псевдоподагра

Подагра і псевдоподагра - два найпоширеніших захворювання суглобів, що викликаються кристалами. Подагра обумовлена кристалами моногідрату мононатрію урату; псевдоподагра викликається кристалами пірофосфату кальцію (CPP) і більш точно називається пірофосфатна артропатія (CPPD).

Подагра розповсюджена в усьому світі. Регіональні відмінності у частоті захворювання пов’язані з екологічними, дієтичними та генетичними особливостями. Подагра більш поширена серед чоловіків. Це пов’язане з тим, що естрогени (жіночі гормони) мають м'який урикозуричний ефект, тому подагра не так часто зустрічається у жінок у пременопаузі.  Що стосується псевдоподагри, то співвідношення чоловіки - жінки становить приблизно 50:50.

У більшості випадків подагра розвивається у віці 30-60 років. При цьому, частота подагри у людей віком 70-79 років в 5 разів переважає частоту її виникнення у осіб молодше 50 років. Це зв’язують з більшим числом супутніх захворювань у літніх людей, що призводить до розвитку вторинної подагри (артеріальна гіпертензія, ожиріння, ниркова недостатність, хронічна серцева недостатність та ін.).

Необхідно зазначити, що розвитку подагри передує підвищення рівня сечової кислоти крові протягом 10-20 років до клінічної маніфестації захворювання.

Відкладення кристалів може бути безсимптомним, але подагра і псевдоподагра можуть трансформуватись у виснажливе захворювання, що характеризуються рецидивами епізодів болючого запалення суглобів, як наслідок відкладання кристалів у суглобовій щілині і м'яких тканинах. За відсутності лікування, ці хвороби можуть призводити до руйнування суглобів і, у випадку кристалів сечової кислоти, до ураження нирок.

Хоча подагра пов'язана з гіперурикемією, напади подагри викликані не певним рівнем сечової кислоти, а, як правило, різкими змінами її рівня. У всіх хворих на подагру спостерігається гіперурикемія. Однак, гіперурикемія також виявляється у пацієнтів, які приймають діуретики і навіть у тих, хто приймає ніацин або низькі дози аспірину.

Подагра може бути первинною або вторинною:
Первинна подагра пов'язана з недостатньою екскрецією (виділенням) або підвищеною продукцією сечової кислоти, яка часто пов'язана з надмірностями у харчуванні або вживанні алкоголю чи з метаболічним синдромом.
Вторинна подагра пов'язана з лікарськими засобами або станами, які викликають гіперурикемію:

  • Мієлопроліферативні захворювання або їх лікування
  • Ниркова недостатність
  • Тубулопатії (ушкодження ниркових канальців)
  • Отруєння свинцем
  • Гіперпроліферативні захворювання шкіри
  • Ферментативні дефекти (наприклад, дефіцит гипоксантин-гуанинфосфорибозилтрансферази, хвороби зберігання глікогену)

Подагра остаточно діагностується на основі виявлення уратних кристалів у синовіальній рідині, за відсутності іншої етіології артриту (захворювання суглобів). 

Патофізіологія

Подагра може вважатися порушенням обміну речовин, що призводить до накопичення сечової кислоти (уратів) у крові та тканинах. Уратні солі випадають в осад, утворюючи кристали. Урати менш розчинні у воді в умовах кислого середовища і низьких температур, наприклад, у прохолодних периферійних суглобах (великий палець стопи).

Багато станів і препаратів пов'язані зі збільшенням рівня сечової кислоти плазми крові (і відповідно, у синовіальній рідині). Існує генетична схильність до гіперурикемії; Проте, крім рідкісних генетичних розладів, розвиток подагри у людей з гіперурикемією опосередкований факторами навколишнього середовища.

Кристали СРР, які призводять до псевдоподагри, містять комбінацію неорганічного пірофосфату і кальцію. Неорганічний пірофосфат у значній мірі продукується екзонуклеотидною фосфодіестеразою пірофосфатазою (ENPP1) - каталітичним ферментом, який міститься в хондроцитах хряща.

Існує генетична схильність до псевдоподагри. Однак старіння, деякі метаболічні захворювання (наприклад, гіперпаратиреоз, гемохроматоз і гіпомагнезіемія) і будь-який процес, що призводить до остеоартриту, пов'язані з відкладенням кристалів CPP і псевдоподагрою.

Напад подагри може бути викликаний або розчиненням кристалів (наприклад, від часткового розчинення мікротофусів, викликаного зміною рівня урату сироватки) або утворенням кристалів у перенасиченому мікросередовищі (наприклад, при надходженні великої кількості сечової кислоти при пошкодженні клітин). 

Етіологія

Подагра розвивається за надлишкового накопичення сечової кислоти у вигляді мононатрію урату. Сечова кислота є кінцевим продуктом метаболізму пуринів, а основним шляхом її виведення з організму є екскреція з сечею.

У рідкісних випадках надмірне утворення сечової кислоти є результатом генетичного розладу:

  • Дефіцит гіпоксантин-гуанінфосфорибозилтрансферази (синдром Леша-Ніхана)
  • Дефіцит глюкозо-6-фосфатази (хвороба фон Гірке)
  • Дефіцит фруктози 1-фосфат-альдолази
  • Суперактивність фосфорибозилпірофосфатсинтетази (PRPP)

Надмірне утворення сечової кислоти також виникає при надходженні великої кількості пуринів внаслідок загибелі значної кількості клітин. Це спостерігається при мієлопроліферативних та лімфопроліферативних хворобах, псоріазі та гемолітичній анемії. Лізис клітин внаслідок хіміотерапії злоякісних новоутворень також може підвищити рівень сечової кислоти. 

Причини вторинної подагри (пов’язана з недостатньою екскрецією сечової кислоти) включають ниркову недостатність, свинцеву нефропатію, голодування або зневоднення, деякі лікарські засоби та хронічне зловживання алкоголем (особливо пивом і міцними напоями). 

Деякі супутні захворювання пов'язані з більш високою частотою подагри, включаючи наступні:

  • Гіпертонія
  • Цукровий діабет
  • Ниркова недостатність
  • Гіпертригліцеридемія
  • Гіперхолестеринемія
  • Ожиріння
  • Анемія

Харчові продукти, багаті пуринами, включають: анчоуси, сардини, солодкі цукерки, нирки, печінку та м'ясні екстракти. Споживання багатих фруктозою продуктів і напоїв (наприклад, підсолоджених кукурудзяним сиропом з високим вмістом фруктози) пов'язано з підвищеним ризиком подагри як у чоловіків, так і у жінок.

Причини загострення подагри

Рецидиви загострення подагри часто викликані швидким збільшенням або зменшенням рівня уратів, що можуть виникати при надмірному вживанні алкоголю, вживання харчових продуктів з високим вмістом пуринів, швидкої втрати ваги, дегідратації або травми.

Аналогічно, рецидив може бути спричинений застосування ліків, які підвищують або знижують рівень сечової кислоти.

Лікарські засоби, що підвищують рівень сечової кислоти:

  • Петлеві і тіазидні діуретики
  • Ніацин
  • Низькі дози аспірину
  • Циклоспорин
  • Пембролізумаб


Лікарські засоби, що знижують рівень сечової кислоти:

  • Рентгеноконтрастні препарати
  • Інгібітори ксантиноксидази (алопуринол, фебуксостат)
  • Урикозурічні препарати (пробенецид)

Прогноз

Загострення подагри призводить до втрати працездатності. Тим не менше, лікування подагри на ранніх стадіях має позитивний прогноз. Разом з цим, у перші 6-24 місяці лікування відносно часто спостерігаються рецидиви.

Гострі напади псевдоподагри зазвичай проходять протягом 10 днів. Прогноз сприятливий, хоча у деяких пацієнтів ушкодження суглобів прогресує і призводить до обмеження рухливості.

Важливо, що гіперурикемія та подагра пов'язані зі збільшенням ризику смерті. Аналіз загальнонаціональних даних вказує, що пацієнти з подагрою мають підвищений ризик виникнення інфаркту міокарду та інсульту. При цьому, лікування, що знижує рівень сечової кислоти (уратредукуюча терапія — УРТ) повязана із зниженням цих ризиків. Так, було продемонстровано, що УРТ із застосуванням алопуринолу та бензбромарону знижувало ризик смерті на 53%, а смерті від серцево-судинних захворювань на 71% порівняно з відсутністю лікування.

Тофус

Хоча подагра викликає не тільки запалення суглобів (артрит) та інших суглобових структур - синовіальної сумки і сухожилків. Кристали уратів також відкладаються у м’яких тканинах формуючи так звані тофуси. Хоча вони й можуть утворюватись будь де, найчастіше вони формуються на вушних раковинах та навколо суглобів. Наявність тофусів свідчить про тривалу (понад 10 років) гіперурикемію.

Ураження очей

До ХХ століття безліч поширених і незвичайних очних симптомів було приписано подагрі. Зараз встановлено, що ураження очей є рідкісним явищем і пов’язане з відкладанням уратних кристалів у тканинах ока.

Ускладнення подагри

Симптоми

Гострий подагричний артрит розвивається раптово з нестерпного болю, набряку і запалення суглобу. У 50% випадків на початку захворювання уражується плюснево-фаланговий суглоб великого пальця (подагра великого пальця ступні).

Крім великого пальця ступні, найбільш поширеними місцями подагричного артриту є підйом стопи, кісточка, зап'ястя, суглоби пальців і коліно. На початку подагри зазвичай страждають лише 1 або 2 суглоби. Напад подагри досягає максимальної інтенсивності протягом 8-12 годин. Уражені суглоби червоні, гарячі і надзвичайно чутливі. Навіть контакт з простирадлом викликає посилення болю. 

Найбільш поширеними ділянками артриту псевдоподагри є великі суглоби (коліно, зап'ясток, лікоть або кісточка). Інколи, початковим проявом псевдоподагри буває синдром зап'ястного каналу.

Хоча мікрокристалічний артрит найчастіше уражує один суглоб, гострі поліартикулярні (багатосуглобові) ураження не є рідкісними. При цьому, декілька суглобів можуть залучатись одночасно або послідовно з невеликим проміжками часу. Часто залучається кілька суглобів однієї кінцівки. Наприклад, запалення починається з великого пальця, а потім прогресує до залучення середнього відділу стопи і щиколотки.

Початок симптомів при псевдоподаргрі може нагадувати гостру подагру або тривати протягом кількох днів.

За відсутності лікування, перші напади проходять самостійно менш ніж за 2 тижні.

Псевдоподагра

Хоча патофізіологія, клінічна картина і гостра фаза лікування подагри і псевдоподагри дуже схожі, основні причини двох захворювань дуже різні. Більшість випадків псевдоподагри у літніх людей є ідіопатичними, але псевдоподагра часто пов'язана з травмою і з багатьма порушеннями обміну речовин, найбільш поширеними з яких є гіперпаратиреоз і гемохроматоз. Роль лікарських засобів у ровитку псевдоподагри є спірною. Інколи її розвиток пов’язують з гіпомагніемією внаслідок прийому діуретиків або інгібіторів протонної помпи або з використанням бісфосфонатів.

Вважається, що розвиток псевдоподагри обумовлений генетично. Однак, супутні захворювання (наприклад, остеоартроз) і несприятливі фактори навколишнього середовища відіграють більш важливу роль. Деякі розлади, які можуть призвести до вторинної псевдоподагри, наприклад гемохроматоз, мають чітку генетичну причину.

Дізнатись більше
Діагностика подагри
Лікування подагри
Гіперурикемія - синонім подагри?


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація терапевта320220
для зареєстрованих
Консультація нефролога (включає: УЗД нирок, визначення ниркової функції та скринінговий аналіз сечі)450300
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід нефролога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою


Додаткова інформація

Подагра · Лікування

Гіперурикемія

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.




© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook