ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
Як нас знайти Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5
Графік роботи:
8:00-20:00, НД: 8:00-16:00
МенюМеню

Уратна нефропатія

У людей відсутній фермент уриказа, що перетворює сечову кислоту у водорозчинну сполуку алантоїн. Сечова кислота є кінцевим продуктом метаболізму пуринових нуклеотидів, а її погана розчинність у воді, особливо у кислому середовищі, є причиною розвитку трьох форм нефропатії: гострої сечокислої нефропатії, хронічної уратної нефропатії та нефролітіазу. 

Сечова кислота - продукт ксантиноксидаз каталізованої конверсії ксантину і гіпоксантину. Ниркова екскреція сечової кислоти включає 4 етапи: фільтрацію, реабсорбцію, секрецію та постсекреторную реабсорбцію. Багато факторів впливає на нирковий метаболізм уратів. Наприклад, деякі медикаменти можуть впливати на транспорт сечової кислоти у нефроні через їх вплив на проксимальні канальці.

Гостра сечокисла нефропатія

Надмірне виділення сечової кислоти відбувається, насамперед, при прискоренні розпаду тканини. Гостра сечокисла нефропатія - це термін, що означає розвиток гострої ниркової недостатності (гострого пошкодження нирок), викликаної непрохідністю внаслідок обструкції (закупорки) ниркових канальців уратами і кристалами сечової кислоти. Це спостерігається майже виключно при наявності злоякісного новоутворення, особливо лейкемії і лімфоми, при яких руйнування клітин пухлини відбувається під дією хіміотерапевтичних засобів або променевої терапії.

Хронічна уратна нефропатія

Хронічна гіперурикемія призводить до хронічного тубулоінтерстиціального нефриту і, відносно рідко, до ниркової недостатності, що прогресує.

У хворих на хронічну гіперурикемію і подагру в ранніх дослідженнях виявлено утворення мікротофусів в нирковому медулярному інтерстиції. Ці відкладення містять моногідрат мононатрію урату і викликають гігантоклітинну реакцію. Таким чином, теорія полягала в тому, що уратне відкладення ініціює реакцію на чужорідне тіло і призводить до хронічного запалення і фіброзу. Хронічна ниркова недостатність у цьому процесі називалася хронічною сечокислою нефропатією або подагричною нефропатією, а з 1960-х років вважали, що у всіх пацієнтів із задавненою подагрою була подагрична нефропатія. Проте, існування хронічної уратної нефропатії з тих пір була поставлена під сумнів.

Нова гіпотеза припускає, що гіперурикемія може викликати порушення ниркової ауторегуляції, що призводить до підвищення тиску в клубочку, мікроальбумінурії, протеїнурії і прогресуючої ниркової недостатності.

Сечокислий нефролітіаз

Камені сечової кислоти (уратні конкременти) становлять 5-10% всіх ниркових каменів і також є результатом випадання сечової кислоти в збиральній системі. Камені сечової кислоти утворюються внаслідок наднасичення сечі уратами, а сприяє цьому кисла реакція сечі. 

Клінічні прояви

Гостра сечокисла нефропатія зазвичай спостерігається у хворих на злоякісні новоутворення або протягом 1-2 днів після початку хіміотерапії. Найбільш часто спостерігаються такі симптоми, як нудота, блювота, сонливість і судоми.

Для хронічної уратної нефропатії характерне прогресуюче порушення функції нирок з супутньою подагрою або нефролітіазом (сечо-кам'яною хворобою). Фізичне обстеження може виявити підшкірні тофуси або типові зміни суглобів. Часто спостерігається артеріальна гіпертензія.

Пацієнти з подагрою в анамнезі, що скаржаться на біль у боці, часте сечовипускання і дизурію можуть мати уратні камені. При цьому часто спостерігається гематурія (кров у сечі). Також не рідкісним є розвиток пієлонефриту, особливо при обструкції сечових шляхів конкрементом. Комбінація гіперурикемії, азотемії, гіперкаліємії, гіперфосфатаемії, лактатацидозу та гіпокальціємії може свідчити про синдром лізису пухлини.

Діагностика

Провідне місце в діагностиці належить лабораторним дослідженням. Виконують біохімічний аналіз крові (сечова кислота, фосфор, кальцій, креатинін, лактатдегідрогеназу), загальний аналіз сечі, загальний аналіз крові, аналіз на транспорт солей. Для діагностики ниркових каменів використовують УЗД нирок.

Лікування

Гостра сечокисла нефропатія

До ери діалізу лікування гострої сечокислої нефропатії було не дуже успішним. Рівень смертності наближався до 50%. В результаті використання сучасного лікування, включаючи профілактику і діаліз, сечокисла нефропатія стала рідкістю.

Інгібітор ксантиноксидази алопуринол є важливою віхою в профілактиці гострої сечокислої нефропатії. Він блокує перетворення гіпоксантину і ксантину в сечову кислоту, що призводить до зменшення концентрації сечової кислоти в сироватці. 

Для оптимальної профілактики гострої сечокислої нефропатії алопуринол слід призначати за 48-72 години або, переважно, за 5 днів до початку терапії раку. У такому випадку сечокисла нефропатія розвивається рідко.

Алопуринол не позбавлений токсичності, яка проявляється дифузійним десквамативним висипанням на шкірі, лихоманкою, дисфункцією печінки, еозинофілією і погіршенням ниркової функції. Особливо часто токсичність алопуринолу спостерігається у пацієнтів з нирковою недостатністю. Тому у таких пацієнтів необхідно зменшувати дозу алопуринолу або застосовувати інший препарат — фебуксостат.

Расбуриказа  - це лікарський засіб, який був схвалений у США для лікування синдрому лізису пухлини у пацієнтів дитячого віку. Також в Європі він застосовується у дорослих і навіть вважається стандартним доглядом в деяких центрах. Расбуриказа є рекомбінантним ферментом уратоксидази, який перетворює сечову кислоту в алантоїн. Теоретично це дає додаткову перевагу у перетворення ісечової кислоти, яка вже накопичилась в організмі у не нефротоксичний метаболіт. Расбуприказа - це дорогий препарат не дозволений до використанні в Україні, оскільки немає доказів того, що він є більш ефективним ніж стандартна терапія.

Хронічна уратна нефропатія

Через відсутність переконливих доказів того, що гіперурикемія сама по собі викликає хронічну нефропатію (за винятком випадків вищезгаданого дефіциту ферментів), в даний час спостерігається тенденція не лікувати гіперурикемію, якщо метою є лише профілактика хронічної нефропатії, хоча ця тема залишається предметом активного вивчення і суперечок.

Акцент повинен робитися на контролі інших факторів ризику ниркової недостатності, таких як діабет, артеріальна гіпертензія і концентрація сечової кислоти в крові за допомогою дієти.


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація нефролога (включає: УЗД нирок, визначення ниркової функції та скринінговий аналіз сечі)450300
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Консультація головного лікаря нефролога (включає: УЗД нирок, визначення ниркової функції та скринінговий аналіз сечі)900600
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід нефролога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook