ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
Як нас знайти Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5
Графік роботи:
8:00-20:00, НД: 8:00-16:00
МенюМеню
Вхід для лікарів
Вхід для лікарів

Хронічна хвороба нирок (класифікація)

Діагноз хронічної хвороби нирок (ХХН) встановлюється у випадку наявності будь-чого з нижченаведеного протягом > 3 міс.:

Маркери ураження нирок
Альбумінурія ≥ 30 мг/добу або співвідношення альбумін/креатинін сечі ≥ 30 мг/г (≥ 3 мг/ммоль)
Зміни осаду сечі
Електролітні та інші зміни обумовлені канальцевими порушеннями
Порушення виявлені при гістологічному дослідженні
Структурні порушення виявлені при інструментальних дослідженнях
Трансплантація нирки в анаменезі
Зниження ШКФ ШКФ < 60 мл/хв./1,73 м2

(Класифікація хвороб сечової системи для нефрологічної практики. Український журнал нефрології та діалізу, №4 (40), 2013.)
(Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) CKD Work Group. KDIGO 2012 Clinical PracticeGuideline for the Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease. Kidney inter., Suppl. 2013; 3: 1–150)

Швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ) — показник по якому судять про «загальну» функцію нирок. Раніше для його визначення використовували спеціальні проби для яких було необхідно збирати добову сечу та проводити її біохімічний аналіз та аналіз крові. На сьогодні для визначення крові необхідний лише визначення креатиніну крові та знання раси, віку та статі пацієнта, а ШКФ розраховуються за допомогою спеціальної формули (CKD-EPI), що значно пришвидшує та здешевлює процес визначення функції нирок, а спеціальні проби використовують лише в окремих складних випадках.

У пацієнтів із зниженням ШКФ < 60 мл/хв./1,73 м2 необхідно вивчити анамнез та дані попередніх визначень функції нирок. Якщо тривалість зниження функції нирок < 60 мл/хв./1,73 м2 перевищує 3 місяці, діагноз ХХН підтверджено. Якщо тривалість зниження функції нирок менше 3-х місяців або невідома, діагноз ХХН не підтверджений. Такі пацієнти, можуть хворіти та хронічну або гостру хворобу нирок (включаючи гостре пошкодження нирок) та потребують подальшого обстеження.

Незначні коливання ШКФ є звичайним явищем і не завжди означають прогресування ХХН. Прогресування ХХН визначається наявністю одно або більше з переліченого:
- зниження ШКФ, що призвело до погіршення стадії ХХН або зниження ШКФ на ≥ 25% від вихідного рівня в межах тієї самої стадії ХХН;
- швидке прогресування — зниження ШКФ більше ніж 5 мл/хв./1,73 м2 на рік.

Пацієнти з ХХН мають підвищений ризик розвитку гострого пошкодження нирок (ГПН) (рівень доказовості 1А). Для діагностики та лікування ГПН у пацієнтів з ХХН слід використовувати рекомендації відповідного керівництва.

(Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) CKD Work Group. KDIGO 2012 Clinical Practice Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease. Kidney inter., Suppl. 2013; 3: 1–150)

Класифікація хронічної хвороби нирок в Україні

В Україні прийнята така сама класифікація ХХН, як і в усьому світі, а старий термін хронічна ниркова недостатність використовується лише для пацієнтів з ХХН ІІІ стадії і нижче. Також можна зустріти термін «термінальна ниркова недостатність», що відповідає ХХН V стадії та англійському терміну “end-stage renal disease — ESRD”. Інколи, в ІІІ стадії ХХН виділяють стадії ІІІа (ШКФ — 59-45)та ІІІb (ШКВ — 44-30).

Стадія
Опис
ШКФ (мл/хв./1,73 м2)
Рекомендації
І
Пошкодження нирок з нормальною або підвищеною ШКФ
≥ 90
Діагностика і лікування основного захворювання. Оцінка швидкості його прогресування. Ренопротекція. Діагностика та лікування ускладнень.
ІІ
Пошкодження нирок з легким зниженням ШКФ
60-89
ІІІ
Помірне зниження ШКФ
30-59
ІV
Виражене зниження ШКФ
15-29
Діагностика та лікування ускладнень. Підготовка до замісної ниркової терапії.
V
Ниркова недостатність
< 15 (або діаліз)
Замісна ниркова терапія за відсутності протипоказань.


(Класифікація хвороб сечової системи для нефрологічної практики. Український журнал нефрології та діалізу, №4 (40), 2013.)


Додаткова інформація

Дієта при хронічній хворобі нирок

Хронічна хвороба нирок

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook