EuReCa
МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНА КЛІНІКА
Телефон +38(044)33-999-03
Передзвонити
Меню Меню

Фібриляція передсердь

Фібриляція передсердь (ФП), або миготлива аритмія, відноситься до найрозповсюдженіших стійких порушень ритму серця, розповсюдженість якого зростає з віком. Часто розвивається на фоні органічних захворювань серця, але у значної кількості пацієнтів ознаки ураження серця відсутні. Головними причинами, що призводять до високої захворюваності та смертності є гемодинамічні порушення та тромбоемболічні ускладнення.

На фібриляцію передсердь страждають 1–2% популяції. Передбачається зростання цієї цифри у наступні 50 років. Це пов'язано із збільшенням тривалості життя. 

ФП може тривалий час залишатися недіагностованою («німа» фібриляція передсердь), і багато пацієнтів з ФП ніколи не будуть госпіталізовані. Таким чином, істинна поширеність ФП, ймовірно, ближче до 2% популяції. Поширеність ФП зростає з віком, збільшуючись від < 0,5 % серед осіб віком 40-50 років до 5-15 осіб віком 80 років. Захворювання частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок. Після досягнення 40-річного віку пожиттєвий ризик розвитку ФП у майбутньому становить, приблизно, 25%.

Під час фібриляції передсердь втрачається порядок проведення електричних імпульсів по верхнім камерам серця, хаотична імпульсація з частотою 400-600/хв. Частота серцевих скорочень, як правило, зростає, пульс неритмічний. Верхні камери серця практично перестають скорочуватись і виключаються з насосної функції серця, перерозтягуються, В лівому передсерді кров застоюється, що призводить до тромбоутворення. При відриванні тромбів і потраплянні в судинне русло розвивається найбільш грізне ускладнення – інсульт. 15 – 20% всіх інсультів зустрічається у пацієнтів з постійною формою фібриляції передсердь.

Чим небезпечна фібриляція передсердь
ФП пов'язана зі збільшенням ризику смертності, інсульту, серцевої недостатності, зниженням толерантності до фізичного навантаження та погіршенням якості життя.

Класифікація фібріляції передсердь

Вперше виявлений епізод може характеризуватися будь-якою формою перебігу ( пароксизмальною, персистуючою, постійною), в залежності від того, яким буде результат його лікування.

Пароксизмальна характеризується тим, що напади аритмії припиняються самостійно, без зовнішнього втручання, і тривають зазвичай небільше 48 годин. Хоча пароксизми ФП можуть продовжуватися і до 7 діб, період у 48 годин є клінічно значущим, оскільки по закінченню цього періоду вірогідність спонтанної конверсії до синусового ритму є низькою.

Персистуючою вважається тоді, коли епізоди ФП або тривають довше 7 діб, або потребують зовнішнього втручання для їхнього припинення (кардіоверсії до синусового ритму) — за допомогою лікарських засобів або методу електричної кардіоверсії постійним струмом.

Тривало персистуюча така, що продовжується ≥1 року на момент, коли приймається рішення про застосування стратегії контролю ритму.

Постійною називається, коли пацієнт (і лікар) визнають постійну наявність аритмії. Таким чином, при постійній ФП не переслідується мета застосування втручань для контролю ритму.

Брадісистолічна форма - частота шлуночкових скорочень < 60/хв;

Тахісистолічна форма - частота шлуночкових скорочень > 90/хв.

Причини розвитку ФП

 • Патологія передсердь (структурне ремоделювання).
  Однією з причин розвитку ФП є віковий або післяопераційний фіброз передсердь зі зменшенням їхньої м'язової маси, який виникає внаслідок апоптозу (смерті) кардіоміоцитів. Причиною цього можуть бути як вікові зміни, так і дилятація передсердь при певних серцево-судинних захворюваннях. Результатом цих змін є неоднорідне проведення імпульсу по передсердям і утворення кіл re-entry, які є субстратом підтримання аритмії.
 • Тригерна активність вість легеневих вен.
  Тригери у легеневих венах – це ділянки тканини передсердь з більш коротким рефрактерним періодом, що також створюють сприятливі умови для патологічної циркуляції імпульсу.
 • Електричне ремоделювання передсердь.
  Або іншими словами – «фібриляція передсердь сприяє збереженню фібриляції передсердь». Збільшення тривалості епізодів ФП асоціюється з прогресуючим вкороченням ефективного рефрактерного періоду.
 • Активація ренін-ангіотензин-альдостеронової системи (РААС).
  Активація РААС призводить до зростання тиску у лівому передсерді та збільшує напруження його стінок, що в свою чергу призводить до структурного ремоделювання (фіброз, дилятація). Тому препарати, що знижують активність РААС (інгібітори АПФ, сартани), повинні включатися у схеми лікування пацієнтів з ФП.

Діагностика

Лікування

Ціни в Києві

Холтерівський моніторинг ЕКГ 500 грн
ЕКГ (без заключення лікаря) 80 грн
ЕКГ (заключення лікаря) 130 грн
Електрична кардіоверсія1500 грн
Фармакологічна кардіоверсія1500 грн
Консультація аритмолога500 грн
Консультація аритмолога та холтерівський моніторинг ЕКГ1000 грн 750 грн
Спеціальна пропозиція

Додаткова інформація

Зростання ризику виникнення фібриляції передсердь із збільшенням тривалості робочого дня

Покращення діагностики фібриляції передсердь може зменшити частоту інсультів

Часті питання: Аритмія
+38(044)33-999-03
Київ, вул. Хорива, 23В
Передзвонити
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook