ЛЮДЯМ ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ B/W mode
EuReCa
Записатись на прийом
особистий/дистанційний
МенюМеню
Кушнарьова Наталія Миколаївна
Кушнарьова Наталія Миколаївна21 років досвіду
Лікар-ендокринолог вищої категорії, кандидат медичних наук
Є автором та співавтором більш ніж 40 наукових робіт. Взяла участь у більше ніж 50-ти міжнародних досліджень. Член Асоціації ендокринологів.
Савчук Валентина Миколаївна
Савчук Валентина Миколаївна17 років досвіду
Лікар-нефролог, лікар-ендокринолог
У 2005 р. захистила дисертацію на тему «Анемія та хронічне запалення при хронічній хворобі нирок 5 стадії» та отримала ступінь кандидата медичних наук

Цукровий діабет другого типу · Лікування

Згідно рекомендацій метою лікування цукрового діабету 2 типу є досягнення у більшості пацієнтів рівня глікозильованого HbA1c 7% - 8%1. При цьому важливо уникати занадто низького рівня глюкози крові — гіпокглікемії. 

Лікування розпочинається зі зміни способу життя, яке полягає у дієті та достатній фізичній активності, а за їх неефективності у застосуванні пероральних цукорзнижувальних препаратів або інсуліну.

Фізична активність

Більшість пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу отримують користь від підвищення фізичної активності. Аеробні вправи поліпшують чутливість до інсуліну і можуть помітно поліпшити глікемію у деяких пацієнтів.

Детреновані особи, які вели сидячий спосіб життя повинні розпочинати тренування поступово, а літні люди та пацієнти з множинними факторами ризику або хронічними захворювання пройти обстеження для виявлення хвороб серцево-судинної і дихальної систем до початку активних тренувань.

Структуроване тренування більше 150 хвилин в тиждень пов'язане зі значним зниженням HbA1c Однак, це можливе лише при поєднанні фізичних вправ зі змінами раціону.

Лікувальні дієти

Для більшості пацієнтів найкраща дієта — вживання тих продуктів, до яких вони звикли. Першорядне значення має обмеження калорійності. Спроби відкалібрувати точний склад макронутрієнтів в раціоні для контролю діабету “власними силами” зазвичай невдалі, адже такий розрахунок та ще й з урахуванням індивідуальних смаків під силу лише  фахівцю-дієтологу.

Втрата ваги

У хворих на цукровий діабет 2 типу навіть помірна втрата ваги (на 5-10%) пов'язана зі значним поліпшенням факторів ризику серцево-судинних захворювань (тобто зниженням рівня HbA1c, тригліцеридів, артеріального тиску та підвищенням рівня ЛПВЩ). Таке покращення ще більш виражене при втраті  10-15% маси тіла.

Середземноморська дієта

Дослідження 215 пацієнтів з надлишковою вагою та нещодавно діагностованим цукровим діабетом 2 типу виявило, що через 4 роки пацієнти, які слідували середземноморській дієті мали меншу вагу, кращі показники глікемічного профілю та менший ризик інфаркту міокарду порівняно з пацієнтами, які перебували на дієті з низьким вмістом жирів. При цьому, лише 44% пацієнтів на середземноморській дієті потребували застосування цукорзнижувальних ліків порівняно з 70% пацієнтів на низькожировій дієті.

Дієта з високим вмістом білків і дієти з високим вмістом вуглеводів

12-місячне дослідженні 99 пацієнтів з надлишковою масою тіла або ожирінням і цукровим діабетом 2 типу, які дотримувалися дієти з низьким вмістом жирів (30% загальної енергії), яка була або з високим вмістом білків (30% загальної енергії), або з високим вмістом вуглеводів (55% загальної енергії) показало, що обидві дієти мають однакову ефективність.

Слід також зазначити, що рекомендації щодо обмеження харчового білку у хворих на цукровий діабет 2 типу здаються необґрунтованими, оскільки вже порушений метаболізм глюкози не погіршується через зростання концентрації амінокислот у крові після прийому їжі.

Транс-пальмітолеат

Дослідження серцево-судинних захворювань виявили, що рівні фосфоліпіду транс-пальмітолеату пов'язані з більш низьким ризиком їх розвитку. Циркулюючий транс-пальмітолеат пов'язаний з менш вираженою резистентністю до інсуліну, нижчою захворюваністю на цукровий діабет та атерогенну дисліпідемію. Однак, терапевтичний потенціал транс-пальмітолеату потребує подальшого вивчення.

Інші дієтичні втручання

Пероральный прийом женьшеню (або гінсенозиду) не покращує функцію бета-клітин підшлункової залози і щоденне його використання не рекомендоване.
Паста, збагачена біологічно активними агліконами ізофлавону, покращує функцію ендотелію (клітини, що зсередини вистилають судини) у хворих на цукровий діабет 2 типу і сприятливо впливає на фактори ризику серцево-судинних захворювань.

Застосування омега3-жирних кислот у хворих на цукровий діабет 2 типу або у осіб з порушенням толерантності до глюкози не зменшує ризик серцево-судинних захворювань і смертність від них.

Дізнатись більше про дієти при діабеті

Медикаментозне лікування

Рання діагностика цукрового діабету та початок медикаментозного лікування пов'язаний з поліпшенням глікемічного контролю і зменшенням довготривалих ускладнень діабету 2 типу. Для лікування діабету 2 типу використовують наступні класи цукорзнижувальних препаратів:

 • Бігуаніди
 • Похідні сульфонілсечовини
 • Похідні меглітиніду
 • Інгібітори альфа-глюкозидази
 • Тіазолідиндіони (ТЗД)
 • Антагоністи глюкагоноподібного пептиду-1 (GLP-1)
 • Інгібітори діпептиділпептидази IV (DPP-4)
 • Окремі інгібітори натрійзалежного переносника глюкози-2 (SGLT-2)
 • Інсуліни
 • Аміліноміметики
 • Секвестранти жовчних кислот
 • Агоністи допаміну

Прогноз

Прогноз у хворих на цукровий діабет пов’язаний із ступенем контролю глікемії, тобто досягнення цільових показників рівня глюкози крові і глікованого гемоглобіну HbA1.

На сьогодні, дослідженнями, які тривали більше 10 років, доведено, що інтенсивне лікування цукрового діабету 2 типу, яке забезпечує рівень HbA1c <7% за відсутності епізодів гіпоглікемії (занадто низького рівня глюкози рові) призводить до меншої частоти розвитку мікросудинних (ниркова недостатність, втрата зору, розумові порушення та ін.) і макросудинних ускладнень (ішемічна хвороба серця, ураження периферійних артерій) та смертності, як від серцево-судинних захворювань, так і загальної2

Кожний 1% зростання HbA1c вище 7 збільшує ризик смерті пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу на 66%.

Найбільша тривалість життя спостерігається у хворих, які мають рівень HbA1c менше 6%3. При цьому, важливим є швидке -  у перші 3 місяці після встановлення діагнозу — досягнення контролю за рівнем глюкози крові. Важливим є те, що користь від інтенсивного контролю глікемії отримують пацієнти, у яких не спостерігається гіпоглікемії. Запорука її запобіганню — застосування досвідченим лікарем всього доступного спектру лікувальних втручань і ретельний цілодобовий контроль рівня глюкози крові. Необхідно зауважити, що пацієнти з супутніми захворюваннями (особливо серцево-судинної системи та діалізні пацієнти) і значною тривалість цукрового діабету (15 років і більше) схильні до гіпоглікемії, тому у них застосовують дещо вищі цільові показники глікозильованого гемоглобіну.

(1) Standards of Medical Care in Diabetes—2019. Diabetes Care 2019 Jan; 42(Supplement 1): S1-S2. https://doi.org/10.2337/dc19-Sint01

(2) 10-year follow-up of intensive glucose control in type 2 diabetes. Holman RR; Paul SK; Bethel MA; Matthews DR; Neil HA. N Engl J Med.  2008; 359(15):1577-89

(3) HbA1c 3 months after diagnosis predicts premature mortality in patients with new onset type 2 diabetes. Kerr D; Partridge H; Knott J; Thomas PW.Diabet Med.  2011; 28(12):1520-4


ОГЛЯД
Попередній огляд лікарем, при потребі збирається команда, до якої може увійти лікар, який направив пацієнта
Записатись на прийом
ОБСТЕЖЕННЯ
Призначення тільки необхідних дообстежень, пройти які пацієнт може в т.ч. за місцем проживання
КОНСУЛЬТАЦІЯ
Встановлення діагнозу, призначення програми лікування. Особисто або віддалено (телемедично)
ЛІКУВАННЯ
Пройти лікування пацієнт може в будь-якій клініці на вибір, в т.ч. за місцем проживання

Ціни в Києві

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГИ
грн
ПРОГРАМА ЛОЯЛЬНОСТІ
грн
Консультації
Консультація ендокринолога600400
для зареєстрованих
або
за направленням лікаря
Супровід ендокринолога (включає необмежену кількість консультацій протягом одного місяця)600

Ціни, зазначені на сайті, носять ознайомчий характер і не є публічною офертою


Додаткова інформація

Цукровий діабет першого типу

Гіпоглікемія – незалежний фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань та смерті хворих на цукровий діабет

Цукровий діабет першого типу · симптоми та діагностика

Цукровий діабет другого типу · симптоми та діагностика

Цукровий діабет другого типу

Цукровий діабет · клінічний випадок #2

Цукровий діабет

Програма лояльності

Пацієнтам, які вже отримали в клініці будь-яку послугу (зареєстровані), по окремим позиціям пропонуються спеціальна вартість послуги.

Тобто, для нових пацієнтів, вартість другої і далі послуг будуть рахуватись як для зареєстрованих.

Програма лояльності

Під час консультації лікар може рекомендувати провести дообстеження. У разі, якщо пацієнт проходитиме їх в нашій клініці, вартість деяких послуг буде нижчою.

Програма лояльності

При направленні сімейного або профільного лікаря іншого медичного закладу. Пацієнту необхідно отримати направлення, історію хвороби та, бажано, контактні дані лікаря для можливості прямого зв'язку.
© Умови використання
Ліцензія на медичну практику МОЗ України №683 від 7.07.2016 р.
FacebookFacebook